400 млн втрачає бюджет через тіньовий обіг деревини

21-02-2018

Нелегальна діяльність у лісовому секторі щороку завдає державі мільйони збитків. При цьому, тіньовий обіг деревини, у зв’язку з незапровадженням у всіх лісокористувачів системи Електронного обліку деревини (ЕОД) сягає близько 30%. Це стало однією з передумов для зростання кількості нелегальних пилорам, адже за підрахунками експертів сьогодні в Україні їх існує близько 12 000, що в 1,2 рази перевищує легальний лісопильний бізнес. В результаті державний бюджет недоотримує близько 400 млн гривень.

В минулому році експерти BRDO підготували аналіз проблем ринку деревини та причин їх виникнення. Рекомендації щодо їх вирішення зібрано в Зеленій книзі “Регулювання ринку деревини“.  Ключовою рекомендацією BRDO  є запровадження дієвого механізму електронного обліку деревини.

Наші експерти спільно з Державним агентством лісових ресурсів розробили проект постанови Кабінету Міністрів України, яким затверджується Порядок реалізації пілотного проекту щодо запровадження єдиної державної системи електронного обліку деревини. Проект пройшов погодження Урядового комітету і перебуває на доопрацюванні в центральних органах влади. Проте, процес затягнувся і BRDO сподівається, що таке важливе рішення буде розглянуто найближчим часом.

У разі прийняття цей проект:

  • забезпечить боротьбу з незаконними рубками;
  • надасть можливість отримати повноцінний баланс деревини, для підвищення ефективності управлінських рішень центральних органах влади;
  • надасть можливість відстежувати походження деревини від моменту її заготівлі, до моменту реалізації за межі України;
  • зменшить кількість нелегальних суб’єктів господарювання на ринку;
  • унеможливить обіг деревини невідомого (сумнівного) походження;
  • дозволить громадськості вільно користуватись інформацією щодо легального обігу деревини в Україні
  • відповідатиме Регламенту Європейського Парламенту та Ради
    № 995/2010, що визначає правила обігу лісових матеріалів на ринку та запроваджує “принцип законності”, за яким забороняється обіг незаконно виробленої деревини;

Проект Постанови можна знайти за посиланням: goo.gl/YfQZLj

Партнери