BRDO працює над забезпеченням доступу провайдерів до інфраструктури

Для розбудови сучасної економіки необхідний широкосмуговий доступ до інтернету (ШСД). При цьому багато років на заваді розвитку фіксованого ШСД в Україні стоїть одне питання – доступ до інфраструктури. Експерти сектору ІТ&Телеком BRDO розробили 7 з 10 нормативно-правових акти, необхідних для вільного доступу операторів та провайдерів до інфраструктурних об’єктів.

Побудова телекомунікаційної мережі потребує використання наявної інфраструктури: опори електроживлення, кабельна каналізація, тунелі, будинки та інше. Однак чіткого регулювання умов, на яких власник об’єкта інфраструктури має надати до неї доступ оператору телекомунікації, в Україні до недавнього часу не було. Оператори і провайдери часто стикалися з відмовою у доступі до інфраструктури чи завищених цінах. Тариф за підключення лишався непрозорим і дискримінаційним. Це негативно впливало на розвиток ШСД, оскільки конкретний об’єкт інфраструктури часто є безальтернативним для побудови мережі. Оператори та провайдери телекомунікацій не могли розвивати власні телекомунікаційні мережі, надавати послуги з доступу до інтернету у сільській місцевості та на “депресивних” територіях.

Для вирішення цієї проблеми було прийнято Закон №1834-VIII, що набрав чинності 04.06.2017 р. Він визначає умови надання доступу до об’єктів інфраструктури. Але реалізація норм Закону передбачає затвердження Правил надання доступу та Методик нарахування плати за доступ до кожного виду інфраструктури.

Фахівці BRDO разом з представниками провідних телекомунікаційних асоціацій, таких як Українська асоціація операторів зв’язку “Телас”, Інтернет Асоціація України та Асоціація “Телекомунікаційна Палата України” з травня працюють в робочих групах міністерств, дотичних до питання доступу до інфраструктури, та вже розробили проекти майже всіх необхідних нормативно-правових актів. Наразі, деякі з цих документів вже готуються для оприлюднення на веб-сайтах відповідних центральних органів виконавчої влади для їх громадського обговорення. Ми сподіваємося, що найближчим часом розроблені Правила та Методики будуть затверджені та набудуть чинності.

Це унеможливить ситуацію, коли, наприклад, в Херсонській області розмістити обладнання на опорі електропередачи коштує оператору телекомунікацій 2,5 грн, а в сусідній Одеській – 5,1 грн. Також це підвищить конкуренцію і покращить якісь послуг.  

Прийняття цих Правил та Методик поставить крапку у проблемі, що стримувала розвиток широкосмугового доступу до мережі інтернет, та дасть поштовх для розвитку ринку телекомунікацій та пов’язаних із ними галузей української економіки.