Чому зростає інвестиційна привабливість України – експерти, – Олексій ГОНЧАРУК

За матеріалами biz.nv.ua.

У 2017 році індекс інвестиційної привабливості України досяг максимуму за останні шість років – 3,15 бала за 5-бальною шкалою.

Таке рішення винесла Європейська Бізнес Асоціація після проведеного опитування серед керівників 142 найбільших міжнародних і українських компаній.

При цьому торішній індекс у червні становив 2,88 бали. Останній раз позначка індексу перетнула кордон у 3 бали лише наприкінці 2011 року.

Результати опитування показали, що негативні настрої бізнесменів не зникли, але ослабли.

Про те, внаслідок чого Україні вдалося поліпшити інвестиційну привабливість, що це означає для бізнесу і як підвищити інвестиційний клімат в країні, НВ Бізнес опитав ключових експертів.

Олексій Гончарук, керівник Офісу ефективного регулювання(BRDO): 

Якщо говорити взагалі про клімат, то у мене немає ейфорії або якогось враження, що щось дуже сильно змінилося. Але поступово ситуація дійсно поліпшується, удосконалюються підходи влади зараз. З’являються такі речі, як автоматичне відшкодування ПДВ. Торік ми дуже сильно вдосконалили інспекційну систему. І дуже сподіваємося, що восени вже запрацює принципово нова, повністю в онлайні, система перевірок.

Крім цього, в 2017 році ми маємо вирости в рейтингу Doing Business, тому що дуже багато точкових ініціатив було здійснено.

Тому моя загальна оцінка: кращає, але не критично. Для того, щоб бізнес насправді це відчув, потрібно відновити кредитування, потрібно нарешті звільнити землю і природні ресурси і дозволити їм бути повноцінною частиною громадського обороту. Тому що зараз, навіть якщо ти володієш якимось кар’єром, ти не можеш залучити кредитні ресурси, для того щоб поставити там нову лінію. Тому що держава все ще дозволами тебе тримає в зашморгу.

Для того, щоб бізнес міг повноцінно розвиватися, потрібно все ж повноцінно переходити на ринкові відносини. Земля має бути товаром. І режим використання природних ресурсів має бути таким, щоб був конкретний власник, який конкретно відповідає за якість їх використання. Але в той же час може повноцінно ними розпоряджатися.

Сьогодні для іноземного інвестора важливі три речі. Перше – це розуміння того, що якщо ти вільно вклав свої кошти, то так само можеш їх звідси вільно і забрати. Щоб я не боявся, що їх у мене заберуть, націоналізують або просто заморозять.

Друге – це розуміння чинних правил. Тобто, як поводити себе в цій країні, щоб у мене не було проблем.

І третє – це стабільність. Це те, чого вони хочуть. Стабільні прогнозовані правила і вільний рух капіталу, який дозволить їм бути мобільними. Якщо я сьогодні сюди якісь кошти вклав, то я маю можливість прибуток звідси вивести без проблем. Це три ключові речі, які потрібні зараз іноземним інвесторам.