Чинне регулювання не здатне забезпечити баланс інтересів на ринку електроенергії

Підключення до електромережі забирає у представників малого та середнього бізнесу в Україні в середньому 281 день, а подекуди взагалі неможливе. За показником «Підключення до системи електропостачання» в рейтингу Doing Business країна наразі знаходиться на 130 місці зі 188. Вартість нестандартного приєднання до електричних мереж у Вінницькій області є однією з найвищих в Україні – 8,2 тис. грн /кВт, що є надмірним навантаженням для бізнесу.

Проблематику регулювання ринку електричної енергії представники місцевої влади, бізнесу, громадськості та експертних кіл обговорювали 22 червня під час регіонального Круглого столу «Роздрібний ринок електроенергії: регулювання навмання?» у Вінниці в рамках Публічного діалогу #PROДіалог.

«Впровадити ефективну стратегію розвитку енергетичної галузі на конкурентних засадах можна лише через якісну оцінку регуляторного впливу. Ринок має працювати на основі інструментів, ефект яких можливо математично обчислити, незалежно від лобістських преференцій. Бізнес потребує прозорих умов доступу до мереж, а споживач – можливості обирати постачальника послуг», – відзначив Керівник сектору «Енергетика» BRDO Олексій Оржель, презентуючи результати системного перегляду якості регулювання на ринку.

19402502_1474531202590565_449407262_o

За даними дослідження, кожен четвертий з 94 законодавчих актів, що визначають правила роботи на ринку, є незаконним або неактуальним. У 96% випадків державне регулювання галузі електроенергії не досягає своїх цілей. Якість електропостачання в Україні в 14 разів гірша, ніж в ЄС, втрати – у 2 рази вищі. Так, чинне регулювання не здатне забезпечити баланс інтересів на роздрібному ринку електроенергії: забезпечити безперешкодний доступ до електропостачання і прийнятну ціну на електроенергію для споживачів, а також ефективність діяльності для енергокомпаній.

Директор Департаменту ЖКГ, енергетики та інфраструктури Вінницької ОДА Сергій Волков наголосив на важливості напрацювання спільних рішень у галузі: «Один з наших пріоритетів – сприяння розвитку малого та середнього бізнесу як основи економічного зростання регіону. За 2016 рік сума надходжень до бюджетів усіх рівнів від діяльності МСБ області склала біля 2,5 млн грн, це 34% від загального обсягу. Врегулювання питання підключення до електромереж та доступу до інфраструктури – критично важливе для розвитку місцевого бізнесу».

19403517_1474530995923919_1716953903_o

Зважаючи на прийняття ВРУ Закону «Про ринок електричної енергії» в травні поточного року та необхідність імплементації біля 50 підзаконних актів до нього протягом 2-х років, проведений BRDO аналіз створює підґрунтя для застосування комплексного підходу до розробки вторинного законодавства.

Представник Державної регуляторної служби у Вінницькій області Олеся Данілова також переконана у необхідності системного підходу до регулювання з врахуванням інтересів усіх учасників ринку: «Ми маємо визначити і переглянути ті норми регулювання, що перешкоджають розвитку бізнесу. Тільки ефективні рішення стимулюватимуть підприємництво та зростання економіки».

Підтримку регуляторній реформі висловив представник проекту EU4business FORBIZ в Україні Джошуа Бадах: «Європейський досвід свідчить, що Публічний діалог між державою та учасниками ринку є невід’ємною складовою дієвої регуляторної реформи. Конструктивний обмін думками та цілеспрямоване залучення бізнесу до процесу напрацювання рішень – шлях до створення ефективних регуляторних змін», – переконаний він.

Напрацювання рішень за результатами обговорення ляжуть в основу формування конкретних законодавчих змін на ринку електроенергії.