Україна піднялася в рейтингу Doing Business завдяки спрощенню будівельного законодавства – експерти

За матеріалами radiosvoboda.org.

Україна піднялась в рейтингу Doing Business за показником “Отримання дозволів на будівництво” до 35 позиції серед 190 країн – тобто на 105 пунктів. На думку керівниці сектору “Будівництво” BRDO Олени Шуляк, покращення позицій України за критерієм отримання дозволу на будівництво в рейтингу Doing Business – позитивна новина. Однак вказує на те, що аналіз процедури проводився лише в Києві, і саме це вплинуло на результати.

“В Києві було змінено порядок нарахування пайової участі на розвиток інфраструктури. Минулого року цей показник складав 10% з комерційної нерухомості, а 2016 року було прийнято новий порядок, і забудовники вже сплачували 2%, враховуючи понижуючий коефіцієнт 0,5, прийнятий для 2017 року”, – згадує Шуляк в ефірі “Ранкової Свободи”. Вона стверджує, що саме скорочення видатків на сплату пайової участі спростило життя забудовникам в столиці. Натомість, додає експертка, якби рейтинг Doing Business враховував ситуацію у Львові, Одесі чи інших українських містах, показник залишався б низьким.

Олена Шуляк згодна, що зміни в законодавстві вплинули на позиції України, та уточнює: не всі з них були враховані цього року і ще впливатимуть на наступний рейтинг. Окрім вартості пайової участі, вона також виділяє вартість технічного огляду.

“Минулого року цей показник був 5% від вартості всіх будівельних робіт, а в цьому році, коли нас зараховували в рейтингу Doing Business, цей показник складав 1%”, – пояснює вона.

Олена Шуляк також визнає, що ринок нерухомості України має достатньо викликів. Один із них – низька доступність житла для покупців. “За рейтингом, який проводить міжнародна агенція Bloomberg, Київ знаходиться на передостанньому місці серед світових міст за критерієм доступності житла. Це говорить не лише про те, що в нас дуже дороге житло, а й про те, що в нас дуже низькі доходи в населення”, – констатує вона. На думку експертки, причиною такого становища є практична відсутність доступу до кредитних ресурсів для потенційних покупців нерухомості.