Уряд скасував необхідність розробки та погодження історико-містобудівного обґрунтування (ІМО)

Уряд спростив процедуру розроблення та погодження науково-проектної документації на будівництво в історичних населених місцях.  Відповідний проект постанови Кабміну “Про внесення змін до Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць”, схвалено на засіданні Уряду 21 лютого.

Проект скасовує необхідність розробки історико-містобудівного обґрунтування (ІМО) в тих історично населених місцях, де в установленому порядку розроблені та затверджені історико-архітектурні опорні плани. А з 1 січня 2019 року інститут ІМО ліквідовується взагалі. Вся проектна документація на нове будівництво і історично населених місцях має розроблятися виключно відповідно до історико-архітектурних опорних планів.

“Такий інструмент як погодження історико-містобудівного обґрунтування не передбачено на рівні закону. Його розробка встановлюється лише методичними рекомендаціями Міністерства культури, проте застосування саме цього інструменту дозволяло обходити норми генпланів і несло суттєві ризики для збереження культурної спадщини”, – відзначила Керівник сектору “Будівництво” BRDO Олена Шуляк.

Однак це можна вважати перемогою лише наполовину, оскільки далеко не всі населені пункти мають історико-архітектурні опорні плани. Згідно із Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”, для населених пунктів – історичних місць в межах визначених ареалів у складі генерального плану мають бути визначені режими регулювання забудови та розроблені історико-архітектурні опорні плани. Проте станом на вересень 2017 р. такі плани затверджені лише у 86 населених пунктах, тобто в 20% історичних місць України. У 80% населених пунктів правила забудови фактично не регламентовані. Більш того, опорні плани відсутні в 50% обласних центрів, зокрема Києві та Львові, де розташовані об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

BRDO сподівається, що скасування історико-містобудівного обґрунтування (ІМО) прискорить ухвалення місцевими органами влади історико-архітектурних опорних планів своїх населених пунктів.