Якщо НКРЕКП не затвердить необхідні документи, новий закон у частині приєднання до електромереж працювати не буде

04-10-2017

З березня 2018 року розпочнеться запровадження положень нового закону про ринок електричної енергії, зокрема нових положень в частині приєднання до електричних мереж. Саме імплементація статті 21 Закону має зробити приєднання до мережі простішим. Однак для того, щоб нові правила приєднання до мереж запрацювали, до 11 березня 2018 НКРЕКП мусить затвердити необхідні регуляторні документи, як того вимагає Закон. Якщо Регулятор цього не зробить, Закон у цій частині працювати не буде. Про це розповів Лев Підлісецький, народний депутат України, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Нові правила покликані забезпечити для споживачів прозорі та економічно обґрунтовані ставки приєднання. Однак останнє слово у визначенні методик та тарифів залишається за НКРЕКП. Зокрема, НКРЕКП має прийняти три базові акти – це Кодекс системи розподілу, Методика формування плати за приєднання та Ставки плати за приєднання. Створено спеціальний координаційний центр, який має забезпечити імплементацію Закону. “Вже через місяць, якщо все буде у відповідності до графіку, і з’являться принаймні проекти документів, то можна буде побачити, що там прописано, і що з цим робити”, – розповів Лев Підлісецький.

Додаткові проблеми створює те, що через відсутність кворуму, НКРЕКП через 2 місяці може стати недієздатним. “Тобто не будуть переглядатися необхідні технічні рішення, які переглядаються Регулятором, і ми взагалі гальмуємо напрацювання тих необхідних документів в частинні приєднання до мережі. І насправді стаття 21 Закону України “Про ринок електричної енергії” –  це з однієї сторони великий крок. З іншої сторони – треба зробити і другий крок – треба вимагати її виконання”, – підкреслив Олексій Оржель, керівник сектору “Енергетика” Офісу ефективного регулювання (BRDO).

36779418774_84b12e555a_o

Олексій Оржель також зазначив, що для малого та середнього бізнесу нові правила приєднання  до мереж є особливо важливими.  “Ще 31 січня поточного року, ми всі були шоковані, від рішення НКРЕКП, коли вивели дуже великі ставки для нестандартного приєднання. Ринок просто не зміг прийняти ті ставки, які запропонував Регулятор. Надалі стала така ситуація, що на діапазонах потужності 160 кВт – 5 МВт ми по суті не маємо приєднання.

Ми маємо листи роз’яснення НКРЕКП на Обленерго, про те, що вони мають виконувати цю дію відповідно до старих правил, проте як показує фактаж на місцях, цього дуже часто не відбувається. І є спекуляція саме тієї позиції, що немає вартості цього приєднання, вони готові підписувати договори приєднання, проте не даючи відповідну вартість. І тоді у нас з’являється логічне питання – в країні на певному діапазоні потужності, а це саме потужності середнього бізнесу, будівельного бізнесу, невеликого промислового виробництва, взагалі немає приєднання. Тобто майже рік і навіть  більше у нас на цьому діапазоні не буде приєднання. Можемо констатувати таку проблематику на сьогодні через дії Регулятора”, – він пояснив. “Індикатор підключення до мереж – це один з показників того, чи легко працювати бізнесу, і чи буде він працювати. Бізнесу хочеться прозорості, ми хочемо, щоб була рівність серед учасників, і щоб умови були якнайкращі, тим більше що в рейтингу Doing Business ми посідаємо 80 місце”, – зазначив Андрій Єрашов, cпівголова Комітету з розвитку підприємництва Спілки українських підприємців.

37231089390_688c626831_o

Для того, щоб максимально захистити інтереси споживачів та бізнесу зокрема, у співпраці з Офісом ефективного регулювання, представники владних органів та бізнесу, напрацювали низку додаткових рішень.  «Найкраще, те що ми змогли систематизувати, найкраще те, що ми бачимо для впровадження, ми зібрали у Білій книзі і пропонуємо її для подальшої реалізації”, – зазначив Олексій Оржель. Зокрема рішення стосуються спрощення приєднання до електромереж, конкурентного постачання, встановлення прозорих цін на електроенергію, ліцензування електророзподільних компаній. “У частині оптимізації влади, у Білій книзі ми пропонуємо перехід технічної експертизи, яка сьогодні здійснюється енергонадзором, безпосередньо у повноваження Регулятора. І маю надію на те, що ця ідея може надати Україні фахового, ефективного Регулятора”, – розповів пан Оржель.

“Зараз надзвичайно важливе питання Енергетичного регулятора. Якщо воно не буде вирішено, то імплементація і закону про ринок електроенергії, і ініціатива щодо спрощення підключення до мереж під великим питанням. І ми закликаємо і Президента і Кабінет Міністрів і Верховну Раду створити номінаційну комісію”, – підкреслила Тетяна Темнюк, менеджер з питань стратегічного розвитку (паливно-енергетичний комплекс) Американської торгової палати в Україні.

Партнери