Новини
03.10.2019

У другому читанні ухвалено законопроект про відкритий космос

Верховна Рада України у другому читанні прийняла законопроект 1071 про сприяння розвитку космічної діяльності та залучення інвестицій у космічну галузь.

Це означає, що приватні компанії зможуть долучитися до розвитку космічної галузі України. До цього займатися розробками в аерокосмічній сфері могли лише державні компанії.

При цьому під контролем Державного космічного агентства України залишаються потенційно небезпечні види діяльності: випробування, запуск ракет, а також управління і повернення космічних апаратів на Землю.

Законопроект враховує міжнародні вимоги і найкращі світові практики. Так, серед нововведень документу після другого читання є такі:

  • Приватні компанії законодавчо отримують можливість будувати ракети.
  • Скасовується обтяжливий дозвіл на ведення переговорів з іноземним бізнесом і запроваджується повідомлення.
  • Виключається обов’язок підприємців страхувати власні космічні об’єкти, адже питання страхування особистого майна повинно бути справою його власника. Залишиться страхування відповідальності суб’єктів космічної діяльності.
  • Дозвіл для випробування та запуску космічних ракет видаватиметься агентством протягом 90 днів.
  • Для безпечних видів діяльності (наукові космічні дослідження, розробка, виробництво, ремонт і технічне обслуговування космічних об’єктів) дозволи не потрібні – запроваджується декларативний принцип.

Законопроект є лише одним із кроків до відкритого космосу в Україні. Компанії до зустрічі з ДКАУ мають пройти ще безліч процедур: дозвіл на використання повітряного простору, екологічну експертизу, сертифікації, експортний контроль. Проте 1071 усунув корупційні ризики у взаємодії з агентством.

Запроваджені законопроектом зміни дозволять Україні зайняти належне місце у світовій космічній сфері, залучити інвестиції та створити додаткові робочі місця.