BRDO підтримує аукціони для розподілу прав на надра

Останні два роки ринок доступу до нафтогазоносних надр в Україні був заблокований, а це втрати коштів та репутації в очах інвесторів. Причина – законодавчі суперечності, перетин інструментів доступу до надр: угодами про розподіл продукції (УРП) та аукціонами. Експерти BRDO підготували грунтовне дослідження ситуації на ринку, проаналізувавши обидва підходи: https://regulation.gov.ua/dialogue/energetika/47-rinok-nafti

Так от, Угоди про розподіл продукції (УРП) є традиційним інструментом державно-приватного партнерства, однак поки ми маємо негативний досвід його застосування. Протягом 2007-2013 років УРП було укладено для 8 ділянок надр, але на жодній з них видобуток вуглеводнів так і не розпочався.

Дієвішим механізмом розподілу прав на надра є аукціони. Але проблема в тому, що вони не застосовуються державою в достатньому обсязі: 84% спецдозволів у 2013-2017 роках надавалось без аукціону, у 2017 році жодного аукціону не відбулося. Лише у жовтні 2018 року Держгеонадра на аукціоні продало дві ділянки газоносних надр.

Згідно із заявами учасників ринку, затримка з проведенням аукціонів мала місце, зокрема й у зв’язку з підготовкою найбільш цікавих для ринку ділянок надр до конкурсів УРП. Тобто, суперечності законодавства призвели до блокування розвитку ринку майже на 2 роки.

Як не допустити таких ситуацій в майбутньому? Наші експерти, виходячи з аналізу ринку, пропонують змінити процедуру відбору ділянок, щодо яких може укладатись УРП, встановивши чіткі критерії:

 До УРП допускаються ділянки, спецдозволи на які 3 або більше разів не були продані на аукціоні;
 До УРП допускаються ділянки в важкодоступних зонах (освоєння континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони, ділянок в зоні ООС);
 До УРП допускаються ділянки зі складними умовами видобування (розробка сланцевих запасів, виснажених родовищ).

Вся решта ділянок має віддаватися на прозорі аукціони. Україна має бути привабливою для інвесторів, процедура стати відкритою, а бюджет наповнюватися грошима!

Вже незабаром ми презентуємо більш детально всі висновки та пропозиції, які витікають із дослідження. Слідкуйте за новинами.