Олена Шуляк, керівниця сектору “Будівництво” BRDO, виступила на Cadastre Camp

Під час панельної дискусії “Які новації чекають нас у 2019 році?” учасники обговорили актуальні питання відведення земельних ділянок під будівництво, легального ринку землі, запровадження smart-технологій у сфері земельних відносин Києва.

“Наша основна задача – допомагати державним інституціям створювати зручні і зрозумілі правила для ведення бізнесу в Україні. Цього року ми почали працювати над великим ринковим сегментом – “Нове будівництво житлових та громадських споруд”. А оскільки кожне будівництво починається з відведення земельної ділянки, ми виокремили всі інструменти, що стосуються цієї процедури. Їх всього 22 – це ті інструменти, що держава застосовує в регулюванні цих відносин. На основі цих даних ми написали окреме дослідження – Зелену книгу щодо стану регулювання оформлення земельних ділянок для будівництва – її ми презентуємо у кінці листопада,” – повідомила Олена.

Наразі 9 млн гектарів можуть бути передані у приватну власність із земель комунальної і державної власності. Для бізнесу має значення, скільки коштів і часу витрачається для оформлення земельної ділянки. Для прикладу, у місті Києві для цього треба зібрати в середньому 55 паперових документів, 70% з яких дублюються, 17 разів звернутися до органів влади і чекати 8,5 місяців для оформлення земельної ділянки (хоча строк може розтягнутися і на 3 роки). Така складність і заплутаність процедури оформлення спричиняє до високих корупційних ризиків, конкуренції серед державних органів влади за контроль над процесом, бюджетних втрат через “схеми” і відсутності реального захисту добросовісних власників ділянок.

Експерти BRDO напрацювали пропозиції для законопроекту, що вже слухаються на робочих групах і на рівні Кабінету Міністрів України. “Ми хочемо наступний рік присвятити запровадженню цих змін,” – зазначила Олена.

Зокрема, BRDO пропонує оптимізувати кількість надлишкових етапів, процедур та документів, скоротити строк оформлення земельних ділянок у 2 рази (до 4,5 місяців) і збільшити надходження до бюджетів на 1 млрд грн/рік шляхом унормування обмежувальних правил. Однією з пропозицій є також спрощення формування земельної ділянки під будівлями. Зараз вона формується на підставі проекту відведення і підставі технічної документації і потребує тривалого погодження з органами державної влади. Відміна необхідності подавати проекти відведення підвищить прозорість оформлення земельних ділянок і водночас полегшить бізнесу проходження цієї процедури.

Експерти сектору “Будівництво” вже презентували кілька Зелених книг щодо регуляторного законодавства у сферах проектування, розроблення містобудівної документації, будівництва на територіях розміщення об’єктів культурної спадщини й інших. Ознайомитися з ними, а також залишити свої коментарі і пропозиції щодо нових пропозицій можна на regulation.gov.ua

[gview file=”https://brdo.com.ua/wp-content/uploads/2018/10/Preza_CadastrCAMP_final.pdf”]