Превентивні й інформаційні візити інспекторів Держпраці відтепер на Інспекційному порталі

27-05-2020

За час аналізу сфери перевірок багато органів контролю говорили нам, що їхні інспектори, крім, власне, перевірок, офіційно проводять ще й превентивні та інформаційні заходи. Під час них інспектор не має права перевіряти підприємство чи складати акт, але повинен розказати про те, чим і як регулюється сфера праці та як дотримуватися вимог.

Такий формат взаємодії держави і бізнесу є однозначно позитивним і важливим: бізнес отримує необхідні роз’яснення щодо правил роботи без загрози санкцій. Навіть якщо інспектор під час такого візиту побачить порушення, це не є підставою для виходу на позапланову перевірку.

Аби надати органам державного нагляду (контролю) можливість публічно відобразити превентивну та інформаційну роботу інспекторів, Офіс ефективного регулювання BRDO за підтримки Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України” (КЕУ) доопрацював Інспекційний портал. Першою з таким запитом до нас звернулася Державна служба України з питань праці, відтак на сьогодні у системі ми маємо:

  • 190 000 інформаційних відвідувань інспекторів Держпраці за 2020 рік (у тому числі проведених у межах кампанії щодо зменшення незадекларованої праці у сферах торгівлі та ресторанного господарства у січні-лютому 2020 року);
  • 15 000 превентивних заходів в усіх сферах контролю Держпраці.

Чому роль і публічність превентивних та інформаційних візитів інспекторів важлива?

По-перше, це суто антикорупційна можливість. За допомогою Інспекційного порталу бізнес може відстежувати, чи візит інспектора був офіційним, чи це “дружній” візит недоброчесного інспектора або навіть шахрая, який переслідує особистий інтерес. 

По-друге, бізнес часто жаліється на відсутність необхідної інформації, а то і взагалі не знає, що порушує певні правила та наражає людей на небезпеку. Інформування підприємців та превентивні візити покликані не заважати бізнесу працювати, а попередити аварії і катастрофи. Бо перевірки — це, насправді, не лише про приписи чи штрафи, а й про людські життя.

Дізнатись про те, чи превентивний/інформаційний візит Держпраці до вашого підприємства був офіційним, можна на сайті Інспекційного порталу у меню “Результати перевірок” – “Результати превентивних заходів” або “Результати інформаційних відвідувань”.

Партнери