Прийнято Закон, що дозволить суттєво покращити інвестиційній клімат в Україні

11-09-2019

ВРУ прийняла в першому читанні Законопроект №1059 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні». Це довгоочікуваний та необхідний для країни документ, який закладає важливі умови для покращення інвестиційного клімату в Україні та дозволить суттєво підвищити позиції країни у рейтингу Doing Business. BRDO давно працював над впровадженням цих ініціатив, тому радо вітає схвалення документу депутатами.

Передусім, Закон скасовує обов’язок сплати пайового внеску у розвиток інфраструктури населеного пункту, який перетворився в Україні на своєрідний квазіподаток на будівництво, що формально сплачується забудовником, а по факту – призводить до здорожчання нерухомості для покупців. Більш того, механізм сплати пайового внеску є непрозорим, що має наслідком численні корупційні прояви, зловживання та дискримінацію добросовісних замовників будівництва. Так, за даними рейтингу Doing Business 2017 існування в Україні пайового внеску збільшує витрати на адміністративні процедури, пов’язані з будівництвом промислового об’єкта, в середньому до 15,2%.

Окрім того, законопроект передбачає запровадження нового інструменту забезпечення виконання кредитних зобов’язань, що зменшить до обґрунтованого мінімуму ризики кредиторів, пов’язані з поверненням проблемної заборгованості, та створить передумови для зростання обсягів кредитування бізнесу. Існуючі механізми не працюють належним чином, відтак – кредитори закладають у свої кредитні програми і ставки додаткові ризики, а вітчизняні підприємства опиняються практично відрізаними від доступних кредитних ресурсів банківської системи.

Окрему увагу документ привертає до сфери діяльності товариств з обмеженою відповідальністю. Оскільки Закон України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” недостатньо повно регулює питання, пов’язані з застосуванням модельного статуту ТОВ, що зумовлює низку ризиків юридичного характеру, законопроект покликаний врегулювати ці пробіли.

Важливими складовими документу також є надання додаткових механізмів захисту прав та інтересів міноритарних інвесторів в Україні, спрощення регулювання сфери договорів застави земельних ділянок, а також вдосконалення процедури затребування доказової бази при розгляді господарських справ.

Отже, очікуваними результатами від прийняття проекту Закону є:

  • зменшення витрат, пов’язаних з будівництвом житлових та нежитлових об’єктів;
  • зниження вартості кредитних ресурсів;
  • зниження кількості порушень прав міноритарних акціонерів;
  • збільшення кількості товариств з обмеженою відповідальністю, що діють на підставі модельного статуту.
  • підвищення якості правосуддя в господарських справах, скорочення строку розгляду господарських спорів.

Ці кроки, у свою чергу, дозволять поліпшити інвестиційній клімат в країні та покращити позиції України в рейтингу Doing Business.

Партнери