У 96% випадків держрегулювання галузі електроенергії не досягає цілі, а 26% актів є неактуальними та незаконними

Електроенергія – критично важливий товар для функціонування економіки. При цьому кожен четвертий з 94 законодавчих актів, що визначають правила роботи на ринку, є неактуальним та/або незаконним. Чинне державне регулювання не здатне забезпечити баланс інтересів на роздрібному ринку електроенергії та забезпечити безперешкодний доступ до електропостачання і прийнятну ціну на електроенергію для споживачів, а також ефективність операційної діяльності та умови для розвитку енергокомпаній.

Такі висновки аналітичного дослідження «Роздрібний ринок електричної енергії», підготованого Офісом ефективного регулювання у форматі Зеленої книги. Експерти BRDO провели системний перегляд якості регулювання ринку та проаналізували норми, що регулюють правовідносини його учасників, на предмет ефективності, корупційних ризиків, сприятливості для бізнесу та доцільності.

Результати аналізу свідчать, що більшість інструментів регулювання обрані неправильно, а процедури їх застосування містять значні недоліки, багатьом нормам притаманна стихійність та неструктурованість. Проблеми поглиблюються впливом низки чинників політичного та економічного характеру, що призвів до появи негативних трендів розвитку електроенергетичної галузі:

  • падіння обсягів виробництва та споживання електроенергії;
  • різкого зростання цін та тарифів;
  • нестабільності регуляторного поля;
  • зростання рівня концентрації у сфері постачання.

Запропонована редакція Зеленої книги спрямована на пошук та аналіз проблем, пов’язаних із застосуванням інструментів регулювання роздрібного ринку електричної енергії, в тому числі природних монополій, зокрема: ліцензування, контролю ціноутворення, обсягів ринку та якості товарів (послуг), що на ньому реалізуються.

Публікація дослідження започатковує онлайн-консультації в рамках Публічного діалогу за даною проблематикою. Результати консультацій і низки круглих столів зі стейкхолдерами галузі ляжуть в основу пропозицій до зміни регуляторних правил та системного реформування ринку електричної енергії.

Заходьте на Платформу ефективного регулювання regulation.gov.ua, знайомтесь з дослідженням «Роздрібний ринок електричної енергії» та долучайтеся до обговорення!

Ваша думка дуже важлива для створення кращого регулювання та сприятливого бізнес-середовища в Україні!