Ухвалено низку підзаконних актів для відкриття космічної галузі для приватного бізнесу

Восени минулого року ВРУ ухвалила законопроект 1071, розроблений експертами BRDO, що відкриває космічну діяльність для приватного бізнесу. Це проривне для України рішення, адже дає потужний стимул до розвитку потенціалу нашої космічної галузі та залучення інвестицій.

Наступний етап для впровадження Закону – прийняття низки підзаконних нормативних актів. Вчора зроблено черговий крок – КМУ прийняв два відповідних документи, для яких фахівці BRDO провели аналіз регуляторного впливу та М-Тести:

  1. Порядок видачі дозволу на здійснення окремих видів космічної діяльності.
  2. Порядок подання декларації про провадження господарської діяльності в сфері космічної діяльності.

«Законом скасовується державна монополія на ведення космічної діяльності, та для його впровадження необхідно розробити і затвердити всю відповідну підзаконну базу. Тоді приватний бізнес зможе повноцінно реалізувати свій потенціал у розвитку космічної галузі, створюючи нові робочі місця, залучаючи інвестиції у галузь. Це допоможе зробити Україну сильним та конкурентоспроможним гравцем на світовому космічному ринку», – зазначає керівниця сектору «Контроль і нагляд» BRDO Ганна Башняк.

Так, Порядком визначається видача дозволів на такі види діяльності:

  • випробування (окрім комп’ютерних) ракет-носіїв, в тому числі їх агрегатів та складових частин і космічних апаратів;
  • запуски ракет-носіїв та/або космічних апаратів;
  • управління космічними апаратами на навколоземній орбіті або в космічному просторі;
  • повернення космічних апаратів та/або їх складових частин, що повертаються з навколоземної орбіти або космічного простору на Землю.

Видача та анулювання дозволу здійснюється Державним космічним агентством на безоплатній основі протягом 90 календарних днів із дня надходження заяви та необхідних документів. Заяву на видачу дозволу та відповідні документи можна подати як в електронній, так в паперовій формі.

Окрім того, Законом передбачено декларативний принцип доступу на ринок космічної діяльності для безпечних видів діяльності (наукові космічні дослідження, розроблення, виробництво, ремонт і технічне обслуговування космічних об’єктів).

Відповідно до ухваленого Порядку, така декларація подається суб’єктом господарювання до ДКА безпосередньо або через ЦНАП у паперовій або електронній формі, не менш як за 5 робочих днів до початку здійснення космічної діяльності. Також безоплатно.

Вітаємо прийняття рішень та рухаємося далі до повноцінного запровадження ринку приватного космосу.