Захист прав споживачів — уряд схвалив новий законопроєкт

22-09-2021

Щоб захистити права споживачів, уряд схвалив відповідний законопроєкт у новій редакції, розробленій Міністерством економіки України спільно з експертами BRDO.

Ідеться про сучасні механізми захиститу прав споживачів. Крім цього, законопроект спрямований на виконання зобов’язань України в межах Угоди про асоціацію та імплементації законодавства ЄС.

Чому це важливо?

Сьогодні права споживачів є недостатньо захищеними через застаріле законодавство. Чинний закон про захист прав споживачів діє з 12 травня 1991 року.

Що змінює документ?

Споживач отримає більше можливостей для захисту в разі порушення своїх прав та інтересів, зокрема:

  • Запроваджуються нові інструменти захисту прав споживачів під час електронної торгівлі. Наприклад, може бути обмежено доступ до сайтів, на яких відсутня інформація про продавця.
  • Розширено перелік нечесних комерційних практик. Наприклад, пропозиція замовних відгуків про продукцію з метою підняття/пониження рейтингу вважатиметься нечесною комерційною практикою, а штраф становитиме 25,5 тис. грн.
  • Визначено права споживачів, які купують товари з цифровим вмістом. Якщо для забезпечення належної якості та безпечності товару з цифровим вмістом необхідно встановити оновлення, то споживач має право на його постачання, а також на отримання інформації про його доступність.
  • Встановлено мінімальний гарантійний строк — не менше 2-х років для нових товарів та не менше 1-го року для вживаних товарів.
  • Розширено права споживачів у разі, коли у придбаного товару виявлено недоліки. За рахунок продавця повертатимуться на ремонт абсолютно усі товари (у чинному законі лише ті, що важать понад 5 кг). Якщо ж товар не підлягає ремонту, то строк для його заміни зменшено з 2-х місяців до 14 днів.
  • Визначено права та обов’язки покупця і продавця у разі здійснення покупцем попередньої оплати за продукцію. Попередня оплата супроводжується обов’язковим договором, який покупець може розірвати, якщо він не отримав продукцію у встановлений строк, а продавець зобов’язаний протягом 14 днів повернути йому суму попередньої оплати.

Сподіваємось на оперативне ухвалення законопроекту в парламенті!

Партнери