Законопроект № 2194 направлений на системну дерегуляцію землеустрою та оцінки земель в Україні.
У разі підтримки у другому читанні, законопроект значно спростить та пришвидшить доступ громадян та доброчесного бізнесу до земельних ресурсів несільськогосподарського призначення, скасує цілу низку зайвих, корупціогенних, дублюючих і колізійних дозвільних та контролюючих процедур, залучить до контролю громадськість, відкриє доступ до документації з землеустрою, а також запровадить страхову відповідальність виконавців робіт із землеустрою як альтернативу державному контролю.
Особливо важливою в умовах децентралізації нормою законопроекту є повернення територіальним громадам повноважень управляти землями громад за межами населених пунктів. Законопроект дозволить виборним органам місцевого самоврядування ухвалювати рішення про використання таких земель відповідно до потреб громади, а не рішення чиновників зі столиці, збільшить матеріальну основу місцевого самоврядування, пришвидшить розвиток громад.
Крім того, проект закону спростить порядок встановлення і зміни меж територій територіальних громад, передасть громаді право виносити рішення про зміну цільового призначення особливо цінних земель (наприклад, частини земель під городом біля житлового будинку під будівництво господарської споруди) без погодження парламенту.
Законопроект 2194 було розроблено за участі експертів Офісу ефективного регулювання BRDO. У законопроекті, серед іншого, враховані напрацювання наведені у Зеленій книзі “Формування та отримання земельної ділянки при новому будівництві”, презентованій BRDO у листопаді 2018 року.
У ході дослідження було проаналізовано 94 висновки Держгеокадастру щодо документації із землеустрою та виявлено, що зауваження посадовців були винесені з формальних підстав — через колізії між законодавством та відомчими інструкціями, і ніяк не стосувались суті запитів громадян та бізнесу. Через надмірне і неадекватне регулювання землеустрою та оцінки земель погіршується бізнес-клімат, дискредитується землевпорядна галузь, зростають витрати громадян та підприємців на виплату корупційної ренти.
Ухвалення проекту закону дозволить суттєво скоротити корупцію у сфері земельних відносин та збільшити матеріальну базу місцевого самоврядування.