Міністерство аграрної політики та продовольства України вносить на розгляд Кабінету Міністрів України проект Закону України «Про дитяче харчування», покликаний спростити умови ведення підприємницької діяльності у сфері виробництва дитячого харчування, а також гармонізації із законодавством Європейського Союзу.
На думку експерта напрямку “Сільське господарство” BRDO Богдана Андрющенко, будь-які зміни задля спрощення підприємницької діяльності варто вітати, однак рівень безпечності та якості дитячого харчування не може знижуватись внаслідок прийняття будь-яких законодавчих змін.
“Тому, розглядаючи виробництво дитячого харчування як частину загального виробництва харчових продуктів, зміни до законодавства мають забезпечити, щоб вироблений для загального споживання продукт був таким саме безпечним, як і для дітей”, – зазначив експерт.
У новій редакції закону пропонується виключити положення, якими встановлено обов’язковість отримання статусу спеціальної сировинної зони виробниками сировини, що використовується для виготовлення продуктів дитячого харчування; визначити сучасні вимоги щодо якості і безпечності до сировини, яка використовується для виробництва дитячого харчування, а також вимоги щодо обігу та етикетування продукції дитячого харчування; викласти у новій редакції визначення термінів («сировина», «виробник дитячого харчування», «якість дитячого харчування»).
“З урахуванням норм Європейського Союзу, правове поле щодо дитячого харчування має стосуватись виключно особливостей виробництва і обігу продукції, призначеної для дітей віком до 6 місяців”, – зазначив Андрющенко.
Також пропонується узгодити ці положення зі іншими законами – зокрема, законами України «Про охорону дитинства», «Про дошкільну освіту», «Про пестициди та агрохімікати».