Дерегуляція чи справедливі правила гри на ринку?

бизнес

Тільки ледачий з вітчизняних політиків не говорить зараз про спрощення умов роботи для бізнесу в нашій країні. Водночас для багатьох цей процес став ледь не самоціллю. Хоча, якщо ми подивимося на європейські країни, то всім стає очевидно, що там мета державної політики значно відрізняється від заявлених у нас цілей.

Відмінність ця досить проста – європейські політики за мету ставлять не безглузде спрощення умов роботи бізнесу, а зростання добробуту громадян країни і економіки в цілому, а також зниження рівня безробіття. Можливо, таке формулювання багатьом здасться схожим, але насправді різниця значна.

Треба усвідомлювати, що тільки при правильно поставленому завданні економіка отримує хороший стимул для зростання. У наших умовах часто ситуація інша – великий бізнес, який звик отримувати необґрунтовану вигоду за рахунок навмисне створених прогалин у регуляторному полі, зараз, користуючись моментом, намагається отримати ще більш вигідні для себе умови і абсолютно не піклуватися про добробут громадян і доходи державного бюджету.

Великий бізнес давно відмінно навчився впливати на державний апарат у питанні відстоювання своїх інтересів. Яскравим прикладом тому є наша залізниця, яка щорічно за рішенням чиновників змушена де-факто дотувати окремі галузі економіки за рахунок штучно заниженого тарифу на перевезення окремих вантажів. Обсяги цих дотацій сягають десятків мільярдів гривень на рік.

При цьому, варто зазначити, що майже всі ці галузі є експортоорієнтованими та продають свою продукцію на зовнішніх ринках за ринковими цінами. При цьому вони отримують додатковий прибуток за рахунок державної залізниці та простих громадян України, які через вищезгадані дотації змушені їздити в старих пасажирських вагонах і жахливих приміських поїздах.

Наразі обсяг де-факто дотацій окремим галузям економіки України можна порівняти навіть за нинішніми цінами з вартістю покупки понад 1000 нових пасажирських вагонів на рік.

Безперечно, правове поле грає ключову роль у розвитку економіки, зростанні добробуту громадян і зниження рівня безробіття. Однак, акценти регулювання повинні зміститися від несвідомої формули «спрощення умов для бізнесу» на осмислене державне регулювання, спрямоване на впровадження ефективного регулювання для малого і середнього бізнесу, а також приборкання апетитів великого бізнесу і захист інтересів громадян і бюджету від них. Тільки тоді країна може досягти успіху, а громадяни – відчути зростання свого статку.