Уряд погодив пропозицію Міндовкілля та Мінцифри щодо експериментального проєкту видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток) та сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Проєкт реалізовуватиметься протягом 2 років, починаючи з 1 червня 2023.
Над цифровізацією цих послуг працювали експерти Офісу ефективного регулювання спільно з Міндовкілля та Держлісагентством в рамках проекту USAID/UKaid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».
Чому це важливо?
Відтепер подати заяву та отримати відповідні документи дозвільного характеру можна онлайн на платформі Екосистема.
Запровадження таких послуг в електронному форматі дозволить:
- зменшити корупційні ризики;
- мінімізували «людський фактор» (бізнес не матиме потреби контактувати з представниками органів державної влади, Держлісагентства та ЦНАПів);
- зекономити підприємцям час та гроші;
- підвищити громадський контроль та прозорість під час ведення рубок;
- запровадити єдину електронну базу даних лісорубних квитків та сертифікатів про походження деревини замість паперового формату.
Якими були попередні етапи реформи лісової галузі?
Це нововведення – черговий крок в рамках реалізації комплексної реформи лісової галузі України. Мета реформи – запровадити в цій сфері прозорі та ефективні механізми управління.
Нагадаємо, що над цією реформою BRDO працює з 2016 року. У 2017 році команда сектору «Сільське господарство» опублікувала дослідження «Регулювання ринку деревини», в якому висвітлюються ключові проблеми галузі та шляхи їх вирішення.
Реалізація викладених в Зеленій книзі BRDO пропозицій розпочалася у 2019 році. Уряд запровадив електронний облік деревини, що стало першим кроком запобігання незаконним рубкам та нелегальному обігу деревини.
Далі держава запровадила продаж необробленої деревини на електронних аукціонах, що створило прозорий, зручний та доступний механізм обігу деревини на ринку.
Цифровізація видачі документів дозвільного характеру – наступний крок комплексної реформи лісової галузі, проте далеко не останній.
Що чекає на лісову галузь в Україні в майбутньому?
Реформа в лісовій галузі триває. Наступним етапом має стати розмежування управлінських, дозвільних і господарчих функцій, шляхом проведення корпоративної реформи та забезпечення прозорих умов господарської діяльності ДП «Ліси України».
BRDO продовжує спільну з профільними міністерствами роботу над реформою. Переконані, що впровадження сучасних та прозорих механізмів та використанням найкращих практик країн Європейського Союзу в цій сфері сприятиме майбутньому розквіту лісового підприємництва.