29 жовтня Офіс ефективного регулювання BRDO за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» провів онлайн-презентацію порівняльного дослідження цифровізації нотаріату. На заході обговорювались основні виклики та перспективи впровадження електронних нотаріальних послуг, які стали особливо актуальними внаслідок воєнного стану. Участь у події взяли представники Міністерства юстиції, Нотаріальної палати України та експерти у сфері цифрового права.
Команда BRDO провела порівняльне дослідження цифрових та віддалених сервісів та їх правового регулювання в країнах Європи та світу, аби допомогти українському уряду, юридичній та нотаріальній спільноті у впровадженні збалансованих та сучасних рішень для забезпечення доступу до нотаріальних послуг. Попри успіхи України в цифровізації публічних послуг, питання дистанційного доступу громадян до нотаріальних сервісів, зокрема через відеозв’язок, залишається відкритим. Воєнний стан і масова міграція ускладнили отримання нотаріальних послуг для мільйонів українців, адже багато з них потребують особистої присутності. Експерти BRDO підкреслюють, що реалізація віддалених нотаріальних послуг можлива за умови забезпечення кібербезпеки та запровадження додаткових механізмів верифікації.
«6,7 мільйона українців за кордоном мають обмежений доступ до нотаріальних послуг, тому що можуть отримати їх тільки через українські посольства і консульства, які не можуть розташовуватися у кожному закордонному місті чи селі. У нашому дослідженні ми пропонуємо шляхи, які допоможуть забезпечити такі послуги у віддаленому форматі, що є надзвичайно важливим в умовах війни. Це стане основою для визначення конкретних кроків у подальшій розробці комплексної системи цифрових нотаріальних послуг», — зазначив Олексій Дорогань, виконавчий директор Офісу ефективного регулювання BRDO.
«Під час роботи над порівняльним дослідженням цифровізації нотаріату наша команда ретельно вивчила практики інших країн. Ми проаналізували понад 200 джерел, звернулися із запитами до 20 країн і отримали розгорнуті відповіді від чотирьох, в яких успішно функціонує цифровий нотаріат: Естонії, Литви, Латвії та Франції. Це дало нам можливість дослідити різні підходи до дистанційного надання нотаріальних послуг, оцінити правові та технічні вимоги й адаптувати міжнародний досвід до українських реалій», — зазначив експерт Офісу ефективного регулювання BRDO Тимур Михайлов.
Ключові рекомендації BRDO:
- Використовувати аналітичні матеріали щодо міжнародного досвіду цифровізації нотаріату при підготовці пропозицій щодо цифровізації нотаріату в Україні.
- Під час впровадження віддалених нотаріальних дій рухатися поступово від менш ризикованих нотаріальних дій до більш ризикованих.
- Створити комплексну цифрову систему, яка дасть змогу надавати нотаріальні послуги дистанційно та вести електронний документообіг, забезпечуючи доступність і збереження нотаріальних документів.
- Запровадити додаткові технічні валідатори для зниження ризиків шахрайства та примусу під час надання віддалених нотаріальних послуг.
- Запровадити віддалене посвідчення через вебкамеру: підтвердження особи за допомогою відеозв’язку дозволить надавати нотаріальні послуги дистанційно, а розгляд повної автоматизації нотаріальних послуг можливий після накопичення досвіду у цій сфері.
- Розширити перелік нотаріальних дій у віддаленому форматі, зважаючи на успішний досвід інших європейських країн.
Дослідження BRDO свідчить, що запровадження електронного нотаріату може значно знизити вплив загроз, пов’язаних із війною, як-от втрата документів та фізичне знищення архівів. Рекомендації BRDO націлені на створення надійної цифрової системи, що відповідатиме потребам українців у воєнний час та сприятиме зручності й доступності нотаріальних послуг.
Повна версія дослідження доступна за посиланням. Залишайте коментарі, пропозиції або зауваження щодо дослідження за посиланням до 13 листопада.
Переглянути відеозапис презентації можна на YouTube-сторінці BRDO.
Цей захід став можливим за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми «Справедливість для всіх».