Підсумки проєкту EU4Business: SMEPIS – дерегуляція, цифровізація та підготовка України до євроінтеграції
2 липня у Києві відбувся фінальний захід проєкту «EU4Business: SME Policies and Institutions Support (SMEPIS)». Мета проєкту — спрощення ведення бізнесу, цифровізація публічних послуг, посилення спроможностей організацій для підтримки бізнесу, а також підготовка України на шляху інтеграції до ЄС.
«Підтримка бізнесу та залучення його до відбудови України — наш спільний пріоритет. Проєкт SMEPIS став рушієм цифровізації та реформ, що вже принесли бізнесу відчутні вигоди. Ми підтримуємо інструменти, які спрощують надання публічних послуг, — е-Дозвіл, ПУЛЬС, Дія.Бізнес. А навчальні програми допомагають українським підприємцям інтегруватися в єдиний ринок ЄС. Разом ми працюємо над сталим розвитком, модернізацією цифрової інфраструктури та євроінтеграцією України», — підсумував Генрік Вітфельдт, керівник відділу державного фінансування, підтримки бізнесу та соціальної політики Представництва ЄС в Україні.

Протягом трьох років команда SMEPIS працювала над ключовими реформами, які мають зробити економіку України більш конкурентоспроможною та ближчою до стандартів Євросоюзу.
Зокрема, однією з центральних ініціатив стала реформа дерегуляції. З початку 2023 року працює Міжвідомча робоча група з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності (МРГ з дерегуляції), до якої долучалися експерти SMEPIS. За цей час:
- Проведено понад 70 міжвідомчих і експертних зустрічей;
- Переглянуто 1323 інструменти державного регулювання — найбільший аудит такого масштабу в історії країни;
- Уже скасовано понад 300 інструментів регулювання.
За оцінками експертів SMEPIS, реформа охопить понад 1,3 млн підприємств і дозволить бізнесу щороку економити понад 18,6 млрд грн.

Другий важливий напрям — цифровізація сервісів для підприємців.
Серед ключових досягнень:
- Модернізація національного порталу Diia.Business. Платформа отримала новий функціонал: персональні кабінети, смарт-чати, освітні модулі. За час роботи оновленої версії послугами вже скористалися понад 1,23 млн людей (загальна аудиторія — понад 14,5 млн).
- Посилення системи єДозвіл – Єдиної державної електронної системи дозвільних документів шляхом розширення функціоналу, інтеграції з національною платформою відкритих даних data.gov.ua, а також підвищення прозорості та доступності інформації про дозвільні документи.
- Розробка регуляторного порталу, що об’єднує всі регуляторні процедури на одній платформі, забезпечуючи зручний доступ, прозорість та можливість для участі бізнесу й громадян.
- Запуск дерегуляційного порталу і дашборду – публічних інструментів для моніторингу прогресу дерегуляції.

«Завдяки SMEPIS ми отримали практичні інструменти, аналітику та експертну підтримку, які стали основою для реформ у сфері підприємництва, цифрової трансформації та євроінтеграції. Окрема подяка експертам проєкту за підтримку у переговорному процесі з ЄС щодо пріоритетних розділів про промислову політику та свободу надання послуг. Впевнена, що ці напрацювання створюють міцний фундамент для подальшого розвитку малого і середнього бізнесу та економічної інтеграції України до ЄС», — зазначила Тетяна Бережна, заступниця Міністерки економіки України.
Протягом проєкту відбувалися воркшопи і навчальні заходи для посилення спроможності українських держслужбовців і українського бізнесу у процесі інтеграції в ЄС і виходу на єдиний європейський ринок:
- Понад 800 державних службовців пройшли навчання щодо європейського законодавства та стандартів;
- 10 бізнес-асоціацій налагодили прямі контакти з європейськими партнерами під час стратегічних зустрічей у Брюсселі.
- Майже 1000 консультацій надана українським підприємцям щодо виходу на європейський ринок, понад 300 маркетингових досліджень проведено.
- Українські підприємці взяли участь у 23 міжнародних торговельних місіях та виставках у межах проєкту.

Окрім цього, експерти проєкту взяли участь у популяризації щорічної європейської премії European Enterprise Promotion Awards, створивши окремий дизайн для національного етапу конкурсу UEPA і популяризувавши його поміж українських підприємців:
- У 2023 році — 8 заявок, 3 переможці, 2 номінації на EEPA;
- У 2024 — 120 заявок, 7 переможців, спецвідзнака для Greencubator;
- У 2025 — 81 заявка, результати буде оголошено у липні.
Проєкт EU4Business: SMEPIS став важливим кроком на шляху модернізації економіки України, створення сприятливого середовища для підприємців та наближення до європейських стандартів. Завдяки спільним зусиллям команди проєкту, української влади, бізнесу та міжнародних партнерів вдалося закласти фундамент для дерегуляції, цифрової трансформації та зміцнення економічної інтеграції з ЄС. Отримані результати та практичні інструменти вже працюють на користь підприємців і держави, а напрацювання проєкту продовжать реалізовуватися у майбутніх ініціативах задля сталого розвитку та економічної стійкості України.
Презентація результатів проєкту доступна за посиланням (англійською).
Проєкт EU4Business: SME Policies and Institutions Support (SMEPIS) реалізований консорціумом Ecorys, GIZ, BRDO та Civitta за фінансової підтримки Європейського Союзу.