Новини
09.07.2025

Дія.City у 2024 році: вдвічі більше резидентів, оборонні компанії – серед лідерів за доходами

Офіс ефективного регулювання BRDO проаналізував фінансову звітність і динаміку залучення компаній до Дія.City і виявив, що у 2024 році кількість резидентів зросла більш ніж удвічі. Серед ключових драйверів – розвиток defence-tech і можливість бронювання фахівців. Дані представлені в аналітичному дашборді.

Упродовж 2024 року до правового простору Дія.City приєдналося 889 компаній. Серед нових резидентів – компанії defence-tech сектору, зокрема виробники БпЛА та спеціалізованого обладнання. Станом на кінець 2024 року Дія.City об’єднував 1396 компаній, третина з яких – стартапи. Експерти BRDO повʼязують активне залучення нових учасників із такими факторами:

  • Розширенням у 2023 році переліку допустимих для резидентів видів діяльності, що дозволило залучити виробників БпЛА та іншого військового обладнання.
  • Наданням резидентам Дія.City додаткових можливостей бронювання співробітників у 2024 році.
  • Зростанням довіри бізнесу до правового та податкового простору Дія.City.

Аналіз BRDO виявив, що оборонні компанії увійшли до п’ятірки лідерів за доходами у 2024 році. Вони поступаються лише сервісним ІТ-компаніям «ГлобалЛоджик Україна» (11,7 млрд грн) та «ЕПАМ Діджитал» (7,5 млрд грн). Трійку найбільших за доходами defence-tech резидентів Дія.City у 2024 році очолили:

  • ТОВ «Скрінтек» (постачальник БпЛА) – 6,5 млрд грн;
  • ТОВ «Техавтофарт Південь» (виробник БпЛА) – 5,4 млрд грн;
  • ТОВ «Укрспецсистемс» (виробник БпЛА) – 5,2 млрд грн.

Два з трьох лідерів defence-tech серед резидентів Дія.City розпочали діяльність у сфері виробництва БпЛА лише у 2023 році. ТОВ «Скрінтекс» спеціалізувалося на реалізації тестів на COVID-19, а ТОВ «Техавтофарт Південь» – на постачанні автозапчастин, автомобільних транспортів та торгівлі іншими товарами.

Київ залишається головним хабом Дія.City. На кінець 2024 року столиця нараховувала майже половину від усіх резидентів, які генерували 69% усіх доходів. До топ-5 регіональних лідерів за кількістю резидентів Дія.City у 2024 році увійшли:

  • Київ – 761 компанія;
  • Львівська обл. – 204 компанії;
  • Дніпропетровська обл. – 69 компаній;
  • Харківська обл. – 61 компанія;
  • Київська обл. – 40 компаній. 

«Ми бачимо не просто кількісне зростання, а якісну трансформацію Дія.City. Техсектор адаптується до воєнних реалій, і defence-tech стає його важливою частиною. Те, що оборонні компанії стають лідерами за доходами, підтверджує формування нової великої галузі на внутрішньому ринку», – прокоментував Ігор Самоходський, керівник ICT BRDO.

Водночас розвиток defence-tech змінив регіональну карту доходів. Одеська область, маючи лише 32 резидента, увійшла до топ-3 регіонів за доходами. Трійку регіональних лідерів Дія.City за доходами у 2024 році очолили:

  • Київ – 127,7 млрд грн. Серед найбільших резидентів за доходами – згадані вище «ГлобалЛоджик Україна», «ЕПАМ Діджитал» та «Скрінтек».
  • Львіська обл. – 18,8 млрд грн. Найбільші резиденти регіону – юридичні особи групи компаній «Софтсерв» та виробник БпЛА «Гурзуф Дефенс».
  • Одеська обл. – 9 млрд грн. Найбільші резиденти – виробник БпЛА «Техавтофарт Південь», оператор інтернет-магазину автозапчастин «Автодок Юкрейн» та діджитал агентство «Нетпік».

Аналіз підготовлено на основі публічного реєстру резидентів Дія.City та відкритих даних фінансової звітності українських підприємств за 2024 рік, оприлюднених на порталі data.gov.ua. Усі компанії, представлені у дашборді, самостійно ухвалили рішення щодо набуття статусу резидента Дія.City, а також добровільно подали фінансову звітність до органів державної статистики, попри те, що відповідно до чинного законодавства мали право не подавати її під час дії правового режиму воєнного стану. Зазначена звітність є публічною відповідно до вимог законодавства України щодо відкритості фінансової звітності юридичних осіб. Оскільки реєстр не відображає дати втрати статусу резидента, кількісні показники можуть містити незначні розбіжності.

Офіс ефективного регулювання BRDO підтримує доступність фінансової звітності юридичних осіб у формі відкритих даних. Обмеження доступу до інформації у формі відкритих даних про підприємства ОПК мають здійснюватись:

  • Щодо конкретних відомостей, а не широких категорій даних;
  • З використанням наявних режимів обмеження доступу до публічної інформації (таємна інформація, конфіденційна інформація, службова інформація);
  • Після проведення трискладового тесту;
  • Виходячи з припущення про доступність ворогу відомостей з реєстрів в законний або незаконний спосіб.

Детальний аналіз резидентів Дія.City представлений в аналітичному дашборді.