Україна входить в ТОП-10 країн світу з виробництва металу, але щороку витрачає понад 1 млрд грн на придбання будівельних металоконструкцій за кордоном. 80% українського металу продається в якості сировини, і лише з 20% виробляють готову продукцію. Одна з причин такої ситуації – регулювання галузі застарілими радянськими нормами, що не дозволяють ринку розвиватися та впроваджувати сучасні технології у будівництві. За оцінкою Офісу ефективного регулювання BRDO, з 59 регуляторних актів 32 потребують актуалізації, а 7 мають ознаки незаконних.
Шляхи вирішення проблематики регулювання ринку будівельних металоконструкцій представники влади, бізнесу, громадськості та експертних кіл напрацьовували 25 травня під час Круглого столу «Залізний стандарт: металоконструкції між вчора та завтра» в рамках Публічного діалогу #PROДіалог.
«Ринок металоконструкцій – це одна з найбільш технологічних галузей в країні. На найближчу перспективу ми повинні напрацювати маршрутну карту щодо дерегуляції ринку, відкриття європейських ринків, запровадити сучасні технології та залучити інвесторів», зазначив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, відкриваючи захід.
Ринок металоконструкцій є галуззю зі значною доданою вартістю для економіки країни та величезним потенціалом до зростання. Сьогодні на ринку працюють 830 підприємств, що створюють 20 тис. робочих місць та генерують 2,6 млрд грн доданої вартості на рік. І це лише 20% потужностей ринку, які наразі використовує Україна.
«Перед Україною стоїть нагальне завдання щодо реформування системи регулювання на ринку та покращення бізнес-клімату. Це дозволить гармонізувати законодавство з європейськими нормами в рамках Угоди про Асоціацію з ЄС та відкриє для України міжнародний ринок. Попереду ґрунтовна робота за обов’язковою участю всіх сторін, але реформи того варті», – переконаний Керівник Програм співробітництва ЄС Беренд де Гроот.
За даними дослідження BRDO, система чинного регулювання ринку є перешкодою для запровадження нових технологій та виходу виробників на міжнародні ринки. Профіцит виробництва сталі в Україні у порівнянні зі споживанням складає 500%, але експортний потенціал обмежується необхідністю сертифікації продукції за міжнародними стандартами.
«Чинне регулювання створює штучні бар’єри для розвитку ринку і надмірно навантажує бізнес. Очищення регуляторного поля та усунення суперечностей норм тільки в частині системи професійної атестації спеціалістів та забезпечення безоплатного доступу до бази стандартів та державних норм зменшить фінансові витрати бізнесу на 39 млн грн на рік», – відзначила Керівник сектору «Будівництво» BRDO Олена Шуляк, презентуючи результати системного перегляду якості регулювання ринку металоконструкцій на предмет ефективності, корупційних ризиків, сприятливості для бізнесу та доцільності.
Участь у заході також взяли Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе, Заступник Голови Державної регуляторної служби України Олег Мірошніченко, а також біля 100 представників бізнесових, експертних кіл і громадськості. Результати обговорення будуть опрацьовані та ляжуть в основу формування законодавчих змін на ринку металоконструкцій.
Довідково:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі та Державна регуляторна служба ініціювали публічні консультації як невід’ємний елемент регуляторної реформи, щоб правила для бізнесу стали ефективними та зрозумілими, а процес їх прийняття – прозорим та відкритим. Незалежний аналітичний центр BRDO став організатором публічних консультацій та розробником аналітичних матеріалів у рамках ініціативи EU4Business\FORBIZ.
Публічний Діалог між владою та бізнесом має за мету вдосконалення державного регулювання та поліпшення бізнес-клімату в країні.