22 серпня у Сумській ОДА відбувся круглий стіл за тематикою вдосконалення регулювання енергетичної галузі «Як досягнути балансу на ринку енерго- та газопостачання» в рамках #PROДіалог. Під час заходу керівник сектору “Енергетика” Офісу ефективного регулювання (BRDO) Олексій Оржель презентував Білу книгу напрямків оптимізації регулювання роздрібного ринку електроенергії.
Документ є результатом змістовного аналізу проблематики ринку на основі Зеленої книги, винесення її на публічні консультації з представниками органів влади, бізнесу, громадськості та доопрацювання з урахуванням позицій усіх учасників ринку протягом травня – липня 2017 р. Так, за результатами аналізу цілей держави та відповідних регуляторних інструментів у галузі за методикою Rolling Review було сформовано 20 регуляторних кейсів і виокремлено 30 основних проблем їх застосування, що спричиняють недосягнення цілей регулювання у 96% випадків.
У Білій книзі представлено концепцію регуляторної реформи у галузі, перелік необхідних для її просування дій з боку ВРУ, Кабміну, Міненерго, Нацкомісії з держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг тощо. Окрім того, документ містить низку пропозицій BRDO для розширення прав і можливостей для споживачів електроенергії, створення конкурентних засад на ринку та більшої ефективності сектору.
Зокрема,
- Проблему складності, непрозорості та вартості приєднання до електромереж можна вирішити за рахунок імплементації ст. 21 Закону України «Про ринок електроенергії», впровадження online-карт існуючих мереж та online-контролю приєднання, спрощення землевідведення, створення єдиного центру приєднання до мереж та зміни підходів до тарифоутворення.
- Перебої енергопостачання та втрати електроенергії мають бути мінімізовані за рахунок посилення особистої відповідальності посадових осіб за недотримання параметрів якості, збільшення фінансування заходів з модернізації та реконструкції електромереж.
- Монопольне постачання змінять відокремлення діяльності з постачання електроенергії від діяльності з її розподілу, забезпечення для споживача можливості обирати постачальника послуг з облаштування вузлів обліку та комерційного обліку, а також встановлення єдиних правил для гравців ринку.
BRDO пропонує підхід на основі економічного моделювання бізнес-процесів та застосування регуляторних інструментів. «Для ефективного функціонування ринок має працювати за системними нормами та інструментами, вплив яких можна математично прорахувати, незалежно від лобістських преференцій. Для поступу реформи також надзвичайно важлива рушійна сила, що йде з регіонів, знизу – від споживачів та бізнесу. Тому активність Сумського регіону з пошуку балансу на енергетичного ринку є дуже позитивним сигналом», – зазначив експерт BRDO Олексій Оржель.
Зважаючи на прийняття ВРУ Закону «Про ринок електричної енергії», суттєву зміну законодавчого регулювання ринку та необхідність імплементації біля 50 підзаконних актів, що мають бути повністю спроваджені протягом 2-х років, підхід BRDO створює підґрунтя для застосування комплексного та системного підходу до розробки вторинного законодавства.
У заході взяли участь Голова Сумської ОДА Микола Клочко, керівник апарату СОДА Дмитро Живицький, голова правління ПАТ «Сумиобленерго» Ігор Дирбавка, голова правління Асоціації ОСББ «Сумщина» Роман Гученко, інші представники енергетичного ринку.