Про це повідомила Олена Шуляк, керівник сектору «Будівництво» BRDO під час Конференції «Просторове планування. Як будуть розвиватися громади?». Також, вона зазначила, що це непоганий результат, але цього ще не достатньо. У відкритому доступі повинні бути всі чинні містобудівні документації.
«На сьогоднішній день, на 100% на єдиний державний веб-ресурс pmap.minregion.gov.ua/ записи внесли: Вінницька, Волинська, Рівненська, Запорізька, Одеська, Дніпропетровська та Сумська області. А от Хмельницька, Чернівецька, АР Крим та Львівська області часу на занесення інформації так і не знайшли, тож, ще є над чим працювати», – підкреслила Олена Шуляк.
Також, Олена Шуляк зазначила, що на єдиному державному веб-ресурсі pmap.minregion.gov.ua/ працюють 24 регіони України та м.Київ, зареєстровано 370 користувачів ресурсу та внесено записів по 20 тисячам адміністративно-територіальних одиниць про містобудівну документацію.
Під час заходу відбулось дві дискусійні панелі: «Інтереси та проблеми громад при просторовому плануванні» та «Перспективи розвитку топографії, землеустрою та містобудування для просторового планування», під час яких разом з найкращими фахівцями обговорили живі кейси щодо випадків, коли проблематика наявності чи відсутності просторового планування вплинула на розвиток громад і міст.
Так, наприклад, поговорили про відродження та розбудови регіональних аеропортів. Зокрема, летовища в м.Ужгород, яке не може повноцінно функціонувати через те, що прилеглі земельні ділянки віддані під житлову та комерційну забудову. Не оминули й просторове планування Київської області. Зокрема, йдеться про випадок коли в одному із сіл області, а саме селищі Бузова, бійцям АТО були виділені земельні ділянки, які фактично непридатні для освоєння, бо вони виділені всупереч проекту окружної дороги навколо міста Києва.
– Рік тому ми започаткували портал, який дозволяє моніторити такі речі. Варто зазначити, що Київська область сьогодні більш активно працює в цьому напрямку і вже внесла дані на78%. Але ще є над чим працювати, – резюмувала Олена Шуляк.
«Інвестор сьогодні хоче прогнозованих і простих правил. І ресурс РМАР, на якому у вільному доступі знаходиться наявна містобудівна документація, вам в цьому допоможе. Це унікальний проект, завдяки якому громада, бізнес та влада зможуть знаходити необхідну інформацію тут і зараз», – зазначив Голова BRDO Олексій Гончарук.
заступник керівника Посольства Нідерландів Майкі ван Колдам зазначила:
- Проект Відрите просторове планування рМАР, який впроваджується фахівцями BRDO, це крок вперед, крок до використання смарт-даних. І ми дуже раді, що крок за кроком данні з містобудівної документації з’являються у відкритому доступі та ними можуть скористатись кожен з бажаючих, – пыдкреслила пані Майкі ван Колдам.
Дмитро Живицький зазначив, що Відкрите просторове планування необхідно поділити на дві частини: просторове планування і відкрите просторове планування :.
- На Сумщині ми щодня стикаємось з нестачею сучасних схем планування районів, генпланів, бо наявні просто не відповідають дійсності. Планування територій – це проблема місцевого самоврядування і вона повинна бути вирішена, – зазначив керівник апарату Сумської ОДА Дмитро Живицький. – Наступним етапом має бути відкритість. Ми стикнулися з проблемою коли держава видала кошти на амбулаторії, але нажаль, через відсутність оновленої містобудівної документації ми не змогли чітко все спланувати і через це медична реформа почала гальмуватись, так само гальмується й реформа з децентрацізації. Саме тому Сумщина була пілотним проектом РМАР та майже на 100% наповнила портал РМАР оновленою інформацією, як для громадян так і для потенційних інвесторів.
Олександр Шамота секретар міської ради Полтави поділився досвідом м.Полтава:
- На Полтавщині запит на доступ до містобудівної документації шалений. Закрите Радянське минули дає про себе знати, але ситуація змінюється. Ми прагнемо бути відкритими, аби кожен громадян міг отримувати будь-яку інформацію, в тому числі й про містобудівну документацію, публікувати все у будь-яких каналах зв’язку та привертати увагу до проблеми. Це працює. І портал РМАР нам в цьому допомагає, – зазначив секретар міської ради Полтави Олександр Шамота.
Ірина Озимок розповіла про іноземний досвід Сполучених Штатів Америки та країн Європи.
– Вивчаючи досвід іноземних країн, перш за все я звернула увагу на гнучкість планів місцевості, відкритість та доступність просторового планування та облаштування територій. Відповідно, у них в кожне місто країни легко дістатись. Навіть у маленьких містах добре розвинена інфраструктура, в тому числі функціонують аеропорти, від маленьких-регіональних до великих інтернаціональних хабів. Україні до цього ще далеко, але сподіваюсь, що крок за кроком Україна вийде на високий рівень і просторове планування стане нормою, на якій ґрунтується майбутнє міст і громад.
Довідково:
Проект Відрите просторове планування рМАР впроваджується BRDO за технічного сприяння проекту МАТРА та підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Проект покликаний полегшити пошук та доступ до містобудівної документації в Україні через єдиний державний веб-ресурс http://pmap.minregion.gov.ua/