“Індустрія розробки ПО може зростати на 25-30% в рік. Це означає її подвоєння кожні три роки”, – директор найбільшої ІТ-компанії в Україні. З таким темпом ІТ-галузь може обігнати за експортом всю металургію в 2021 році.
У жовтні майбутнє ІТ-індустрії обговорили керівники топових ІТ-компаній, представники уряду і парламенту, а також Делегації ЄС. Захід IT Future Talks проходив у інноваційному парку UNIT.city. Привід зустрічі – презентація BRDO комплексного аналізу ринку та його регулювання (Зелена книга ринку розробки ПО). На зустрічі було озвучено багато цікавих фактів від бізнесу, експертів та влади (повний відеозапис зустрічі – внизу сторінки). Подробиці та результати зустрічі доступні нижче.
Ринок уже значущий для країни
ІТ-галузь стала третьою експортною галуззю країни. При цьому ще в 2013 році ІТ-індустрія не входила навіть до п’ятірки. Це пояснюється тим, що за останні три роки з 7 найбільших експортних галузей росла тільки одна – розробка ПО.
Це відзначають і представники ЄС. Джоселін Гютон, в.о. Керівника торгово-економічного відділу Делегації ЄС в Україні зазначив, що “Україна є однією з найпривабливіших країн для розміщення замовлень у сфері аутсорсингу бізнес-процесів та IT. Це не просто потенціал, це вже створює реальні можливості, робить значний внесок у ВВП країни”.
Потенціал зростання величезний
Останніми роками галузь зростала приблизно на 15% в рік. Юрій Антонюк, голова EPAM вважає, що цілком досяжний темп зростання 25-30% на рік. Про це він говорить не тільки як директор найбільшої в Україні ІТ-компанії (близько 5000 програмістів в Україні), але і як Президент профільної Асоціації “ІТ України” (об’єднує найбільші ІТ-компанії).
Якщо вдасться досягти такого темпу зростання індустрії:
- вона буде подвоюватися кожні 3 роки;
- до 2020 року в ІТ-галузь створить 100 тисяч нових високооплачуваних робочих місць;
- до 2021 року експорт ІТ-послуг може обігнати експорт всієї металургійної промисловості.
5 питань, від яких залежить розвиток галузі
1. Відсутність нового регулювання для галузі
Представники компаній-лідерів галузі сказали, що у них є плани зростання саме в Україні. Важливо, щоб держава не завадила цьому процесу. Відсутність регулювання і втручання держави в ІТ було значним стимулом для її зростання. Про це висловився як Олександр Данченко – глава Комітету ВРУ з питань інформатизації та зв’язку, так і представник ЄС – Джоселін Гютон.
2. Конкурентні податкові умови
Експорт ІТ-послуг це ринок з глобальною конкуренцією. Податки на виплати програмістам дуже важливі для розвитку галузі. Про це сказав Олексій Скрипник, Народний депутат України і співзасновник ІТ-компанії ELEKS. Це пояснюється тим, що від податків залежить: міжнародна конкуренція за програмістів і фінальна вартість послуг. На даний момент використання спрощеної моделі оподаткування дозволяє ІТ-галузі бути конкурентною:
Максим Нефьодов, перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України, також звернув увагу на даний аспект. За його словами Мінекономрозвитку точно є прихильником збереження конкурентного податкового поля для ІТ-компаній і готово на цьому наполягати.
Експерти BRDO запропонували гарантувати галузі на фіксований термін стабільність податкових умов, що є конкурентними у порівнянні з країнами-конкурентами. Це дасть впевненість компаніям і їх клієнтам, що призведе до більш швидкого зростання.
3. Освіта
Практично всі представники бізнесу зазначили, що освіта також є критично важливою для розвитку галузі. За їхніми словами, всі компанії вкладають кошти в розвиток освіти, в тому числі допомагають університетам.
Порядок цифр озвучив Юрій Антонюк: EPAM витрачає на освіту близько 10 мільйонів доларів на рік. При цьому 70% витрат не стосуються співробітників компанії.
Марина Вишегородських, старший радник Ради директорів (Ciklum Holdings) підкреслила, що освіта увійшла в топ-3 пріоритети роботи Асоціації ІТ-України. Найближчим часом вони будуть розгортати нову активність в цьому напрямку.
Володимир Бек, співзасновник Sigma Software, Голова ІТ-комітету European Business Association, також підкреслив, що його компанія фінансує освіту, не пов’язану безпосередньо зі співробітниками компанії.
4. Залучення іноземців
Програмісти виїжджають з України і в цілому це не є проблемою. По-перше, багато хто повертається, а по-друге, в сучасному світі фахівці мігрують між країнами.
Проблема в тому, що в Україні цей процес односторонній – українці їдуть, а іноземці не приїжджають.
Експерти BRDO підкреслили, що вони знають, як вирішити дану проблему:
- дозволити іноземцям працювати в ІТ як ФОП;
- прибрати бар’єри при працевлаштуванні.
Проекти Постанов Кабінету Міністрів України, які дозволять це зробити, вже розроблені BRDO.
5. Розвиток внутрішнього ринку
Споживачем ІТ-послуг повинен стати не тільки зовнішній, а й внутрішній ринок. Микола Роєнко, засновник і Президент Miratech, підкреслив, що сьогодні основним драйвером є зовнішній ринок. Внутрішній ринок є дуже малим і на ньому спостерігається ефект відкладеного попиту. За його словами, є країни, які показують, що внутрішній ринок може стати драйвером. Ситуація повинна почати змінюватися.
При цьому багато учасників озвучили негативні приклади ІТ-проектів держави (наприклад, система декларування), а також їх негативний вплив на імідж галузі в цілому.
Наведені вище 5 питань давно обговорювалися в різних форматах. Відмінність діалогу, організованого BRDO, добре описана Мариною Вишегородських: “Завдяки Зеленій книзі вперше цей діалог стає data and facts driven. Коли на столі лежать цифри і факти діалог набуває іншої якості”.
Сподіваємося, що даний діалог бізнесу, влади та експертів закінчиться реалізацією слів Ігоря Бєди, керуючого директора GlobalLogic в Україні, “Зелена книга дозволяє перейти від діалогу до конкретних дій. Необхідно їх реалізовувати”.
[gview file=”https://brdo.com.ua/wp-content/uploads/2017/11/IT-Development-Prezi.pptx”]