За матеріалами Уніан
Український будівельний ринок багато років страждає від корупції та корупціонерів. Президент Зеленський поставив завдання за два місяці реформувати цю галузь. УНІАН розбирався, на яких етапах виникають корупційні ризики, та як з цим планує боротися влада.
Президент України Володимир Зеленський поставив чергове амбітне завдання: до кінця 2019 року ліквідувати тотальну корупцію в сфері державного архітектурно-будівельного контролю та містобудування. Відповідне доручення голова держави дав міністру розвитку громад і територій Олені Бабак.
Зеленський наголосив на необхідності перевести надання адміністративних послуг в будівництві в електронний формат і ввести автоматичну реєстрацію в реєстрі дозвільних документів. Також ввести виключно судовий порядок оскарження права здійснення підготовчих, будівельних робіт за вказаними дозвільними документами і скасування декларації готовності об’єкта до експлуатації.
Поставлені завдання стосуються діяльності Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), до сфери відповідальності якої належить архітектурно-будівельний контроль, дозвільні та реєстраційні функції і ліцензування.
З моменту заснування ДАБІ отримала славу одного з найкорупційніших державних органів.
За словами виконавчого директора Офісу ефективного регулювання (BRDO) Олексія Дороганя, значні корупційні ризики виникають на етапі видачі документів, які дають право будувати.
«Наприклад, ви як підприємець отримуєте дозвіл на виконання робіт. Ви надаєте ДАБІ проект, який вже пройшов експертизу. Вона здійснюється лише експертами, які мають сертифікат від самої ДАБІ. Але це не заважає ДАБІ повторно читати цей проект і шукати недоліки. Дуже часто вона знаходить незначні помилки та відмовляє у видачі дозволів», – говорить він.
За словами Дороганя, кількість відмов в наданні дозволів на будівництво складає майже половину всіх заяв. Так, в першому кварталі поточного року 46 відсотків заяв завершилися відмовами, у другому – 34 відсотки.
Найцікавіше, що у преважній більшості випадків обґрунтування відмов містить формальні причини і багато пунктів повторюються у всіх відмовах.
«Наприклад, склад проектної документації не відповідає пункту наказу Мінрегіону. Або наданий не оригінал документу про експертизу, або копія не засвідчена в установленому порядку. Також існують не поодинокі випади, коли за такими самими причинами отримують відмови навіть загальнодержавні проекти. Наприклад, будівництво доріг, реконструкція лікарень», – зазначив Дорогань.
Корупційний податок
Звісно, можна припустити, що якась кількість заяв має помилки. Але, за словами Дороганя, коли кількість формальних причин доходить до половини всіх відмов, то все виглядає, як створення умов для вимагання хабаря.
Виконавчий директор BRDO переконує, що забудовники постійно скаржаться на прояви корупції в ДАБІ.
«Неможливо сказати точні дані хабарів. Ми збирали інформацію за 2018 рік, яку не можемо перевірити, то в середньому корупційні збори ДАБІ коштують 4,5 долари за квадратний метр», – зауважив він.
Дорогань зазначив, що сприяє корупції відсутність відкритої інформації про причину відмови. Таким чином, не можна врахувати чужі помилки при подачі заяви.
«Цей процес не прозорий. Дуже багато видається дозволів, але ніхто не бачить на підставі яких документів. Таким чином, не можна навіть врахувати чужі помилки. Тобто з одного боку, інспектори непрозоро чіпляються до документів, які вже пройшли експертизу, а з іншого – конкуренти не можуть отримати інформацію про успішні документи», – зауважив експерт.
Як наслідок, забудовник повинен йти на повторну подачу документів. І так до того часу, коли проект не стане ідеальним, або настрій працівників ДАБІ не зміниться.
Детальніше читайте на УНІАН