Тепер Україна є членом “енергетичного Євросоюзу”: 16 березня наша енергосистема офіційно приєдналася до енергосистеми ЄС. Експерти сектору “Енергетика” Офісу ефективного регулювання BRDO вітають українців з реалізацією надважливого проекту для майбутнього держави та пояснюють, які вигоди завдяки цій події отримають вітчизняні споживачі та виробники. За оцінками Всесвітнього банку, економічні переваги синхронізації складуть приблизно 1,5 мільярда доларів щорічно.
Синхронізація з енергомережею континентальної Європи ENTSO-E планувалася протягом останніх 5 років як складова частина Угоди про асоціацію Україна – ЄС. Цієї зими, в рамках процесу інтеграції, вітчизняна енергосистема мала відпрацювати щонайменше три доби в ізольованому режимі. Існував ризик зриву проходження цих тестувань у зв’язку з низькими запасами вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ. Ніхто не очікував, що 24 лютого, одночасно з початком ізольованої роботи об’єднаної енергетичної системи (ОЕС) України, розпочнеться війна.
Попри всі ризики та ускладнення, українська енергетична система витримала випробування. Вони не позначилось на надійності та стійкості її роботи.
Вже 27 лютого оператори енергосистем континентальної Європи отримали запит від Укренерго на екстрену синхронізацію, яку підтримали міністри енергетики країн ЄС. 11 березня оператори енергосистем ЄС дійшли висновку, що умови для аварійної синхронізації були виконані Україною, і завершили аварійну синхронізацію 16 березня.
Над тим, аби забезпечити технічну готовність української енергосистеми до синхронізації, наші енергетики працювали з 2017 року. Від початку війни Росії проти України, тобто двадцять днів поспіль, українська енергосистема працювала ізольовано та стабільно. Незважаючи на військову агресію та критичні умови функціонування, частота в мережі не виходила за межі нормативних значень.
Що означатиме вступ до “енергетичного Євросоюзу” для українців?
Синхронізація ОЕС України з ENTSO-E дає нові перспективи з точки зору балансування енергосистеми, збільшення потужності сонячних та вітрових електростанцій, операційної безпеки та об’єднання ринків електроенергії, а також зменшує залежність України від країни-окупанта.
Український споживач помітить переваги від синхронізації ENTSO-E у своїй платіжці за електроенергію, коли перші дешевші кіловат-години потечуть з Європи в Україну.
Український виробник відчує вигоду, коли перші кіловат-години будуть продані споживачам Європи.
Загалом, Україна відтепер зможе вільно торгувати з Європою електроенергією, що дозволить уникнути дефіциту та значних коливань цін.
Як правило, Україна продає більше електроенергії, ніж купує. Всесвітній банк прогнозує, що щорічні економічні переваги від синхронізації енергосистеми України з ENTSO-E становитимуть приблизно 1,5 мільярда доларів.
Вступ України до ENTSO-E гарантуватиме дотримання учасниками енергетичного ринку чесних правил поведінки. Тож для іноземних компаній це буде вагомим сигналом для інвестування в розбудову української енергетичної галузі та промисловості після перемоги у війні.