За матеріалами biz.nv.ua.
За час незалежності країни, українські програмісти з нуля створили нову індустрію. Хочу звернути увагу на її досягнення і перспективи для країни.
Українські програмісти – це вже не лише бренд у професійному світі розробки, але і величезна галузь економіки.
Президент України, звертаючись із посланням депутатам, говорить про ІТ, а не тільки про традиційні галузі економіки. Галузь стала приводом для гордості і драйвером зростання.
Не хочеться повторювати послання президента повністю, але все-таки основні цифри гідні того, щоб їх ще раз процитувати:
– понад 100 тис. IT-фахівців в Україні;
– 13 українських IT-компаній увійшли до ТОП-100 кращих аутсорсингових компаній світу;
– експорт IT-послуг у 2016 році склав більше 3% ВВП.
Цифри Президента викликали дискусію (і це добре!) за обсягом експорту. Багато засумнівалися в їх правильності. Якість статистики та офіційних цифр в Україні завжди викликає питання. Тому наша асоціація замовила міжнародній аудиторській компанії (PWC) дослідження ринку.
Результати дослідження: можна впевнено стверджувати, що експорт IT-послуг в 2016 році склав більше $3,2 млрд. Це 3,4% від ВВП України в 2016 році, який склав $93,27 млрд.
Ці дані також побічно підтверджуються оцінкою Світового банку. У $5,2 млрд СБ оцінив весь сегмент ITC. Прибравши з цієї цифри доходи телеком-ринку, отримуємо $3,2 млрд від експорту IT-послуг.
Але найголовнішим є навіть не згадка галузі в щорічному посланні Президента. Головне – команда президента не просто взяла формальні дані про IT-галузі, а професійно оцінила фактичне місце індустрії в економіці. А значить розрив між реальним станом речей в ІТ-галузі та її сприйнятті владою почав скорочуватися.
З одного боку, президент поставив тренд, з іншого боку – ми стали за останні 5 років настільки великими і важливими для держави і суспільства, що нас вже неможливо не помічати. Упевнений, що ключові результати ІТ-галузі, включно з темпами зростання, вже скоро будуть у всіх доповідях і програмних документах українських чиновників і політиків різного рівня.
При цьому сприйняття галузі в Україні не завжди відповідає дійсності. Часто можна почути, на жаль, навіть в експертному співтоваристві, про “експорт мізків”, низьку додану вартість, та інші неосмислені кліше.
І ось тут хочеться сказати про те, чим реально живе IT-індустрія в Україні.
На сьогодні більшість українських IT-компаній надають комплексні послуги з розробки програмного забезпечення західним клієнтам. Приблизно 70% з них розташовані в Північній Америці, решта 30% – в Європі і Азії. Тобто, наші програмісти успішно працюють на найконкурентніших ринках.
Серед клієнтів українських компаній більшість організацій з TOP-500 Fortune. А значить, наші компанії виграли боротьбу за цих клієнтів у гравців з усього світу.
Багато клієнтів працюють з українськими компаніями по 10-15 років, і за такий період ми стали для них ключовими IT-партнерами. Щоб приблизно зрозуміти про якого роду клієнтів йде мова перерахую лише деяких з них: Bayer, Corel, Deloitte, LIEBHERR, Oriflame, Parker, Panasonic, Spilmann, Shell, Tata, Avid, Oracle, HP, Ericsson, Harmonic, Qualcomm, The Economist, Texas Instruments, Google, Intel, Lenovo, Thomas Cook, Jabra, Micron, SimilarWeb, Citrix, SwissCom, Thomson Reuters, CardioReady, Citi, Liberty Global, Lucera, Mastercard, Pony Express, Sephora, Telefonica, TUI Group, USA Network і багато-багато інших.
Цим та іншим клієнтам українські айтішники надають комплексні послуги: бізнес-аналіз їх процесів з розробкою софту, підтримка софту, трансформація бізнесу в епоху цифрових технологій.
Саме українські програмісти допомагають цим компаніям ставати більш конкурентоспроможними. Тільки задумайтеся: чи багато інших високотехнологічних галузей в Україні, де наші компанії або навіть ціла галузь знаходиться б на лідерських позиціях у світі.
Працюючи з такими клієнтами, компанії отримують компетенції, які дадуть можливість здійснити технологічний прорив державі і в інших галузях. Візьмімо приклад автомобільної промисловості. Автомобільна промисловість у своєму традиційному сприйнятті в Україні вже давно померла. Заводи, які залишилися з радянських часів, майже всі зупинені, а нових не створено.
При цьому, відкриття в минулому році у Львівській області заводу Фуджікура Аутомотив Україна Львів висвітлювали всі ЗМІ, і це стало топ-подією на кілька тижнів. І дійсно, це важлива подія. Створені сотні нових робочих місць.
Але потрібно розуміти і чесно усвідомлювати, що дане підприємство м’яко кажучи не найбільш технологічне. В основному на ньому використовується ручна праця, а Україна була обрана саме тому, що середній рівень заробітної плати у нас вкрай низький. І, при цьому, практично непоміченим залишається той факт, що на ринку розробки софтуа для автомобілів Україна вважається одним із основних лідерів в світі.
Програмна частина авто – одна з найбільш конкурентних складових сучасного автомобіля. А більшість “розумних систем” для сучасних автомобілів розробляються саме українськими програмістами. І в цьому процесі зайняті сотні, якщо не тисячі, людей в країні.
Тільки додана вартість на одного такого програміста і оплата створеного робочого місця зовсім інші, порівняно з заводом у львівській області, або іншими схожими.
І такий технологічний заділ українська IT-індустрія формує не тільки в галузі автомобілебудування. Це саме справедливо для аграрного сектора, енергетики, медицини і багатьох інших галузей.
Українські ІТ-компанії накопичили величезну експертизу. Упевнений, коли з’явиться попит на ці послуги в Україні, вони допоможуть багатьом секторам економіки стати більш конкурентоспроможними на світових ринках.
Вітаю всіх програмістів зі святом!