Аналітика
28.11.2016

Як зміна порядку розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок вплине на ринок землі

zemla

Джерело: ABCnews

У середу, 23 листопада, Кабінет Міністрів України скасував 367 регуляторних актів, які, на думку прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, гальмують процес дерегуляції і поліпшення ділового клімату. Очікується, що це рішення допоможе піднятися Україні в рейтингу Doing Business на кілька десятків позицій і, відповідно, приверне в країну нових інвесторів. Крім скасування актів, Кабмін затвердив положення, які дозволяють автоматизувати розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, і вніс зміни до Типового договору оренди землі. Експерт офісу ефективного регулювання BRDO Олег Пилат розповів ABCnews, як рішення Уряду вплине на ринок землі в Україні.

Зміна порядку розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок та спрощення цієї процедури приведе до декількох позитивних змін. Перше – завдяки прийнятій ухвалі відкривається шлях до повної автоматизації розрахунку грошової оцінки. Це означає, що в “ручному” режимі занижувати розмір вартості земельної ділянки вже не вийде. При отриманні виписок про оцінку землі виключається ризик корупції і ті суб’єкти, які дозволяли собі такі схеми, вже не зможуть ними скористатися. Це, в свою чергу, призведе до збільшення доходів місцевих бюджетів, а у підприємців не буде конкурентних переваг, які базуються на корупційних механізмах.

По-друге, прискориться процес отримання даних про оцінку землі. Якщо зараз потрібно вираховувати оцінку земельної ділянки вручну і для цього дається три робочих дні, то внаслідок автоматизації можна буде отримати розрахунок грошової оцінки вже в день звернення. І якщо потім буде впроваджений повноцінний електронний сервіс, то заявник зможе отримувати необхідні йому дані вже через кілька хвилин на персональний комп’ютер.

Третім позитивним наслідком змін повинна стати публічність даних про нормативну грошову оцінку. Згідно законодавства, відомості про нормативну грошову оцінку землі повинні бути відкритими. Аж до того, щоб можна буде дізнатися середню грошову оцінку одного квадратного метра землі в будь-якому населеному пункті або районі України.

Природно, відразу перераховані вище можливості не з’являться. Потрібно ще провести ряд програмних і технологічних розробок, а також зібрати і впорядкувати необхідні набори даних. Роботи ще дуже багато, але все це тепер можливо і потрібно реалізувати.

Інша позитивна зміна стосується спрощення Типового договору оренди землі. Внаслідок змін у закон України “Про оренду землі” (які були внесені в лютому 2015 року – ред.), Положення Типового договору оренди землі стали йому не відповідати. Багато громадян подавали договори для реєстрації права оренди землі відповідно до закону, але все одно отримували відмову і були змушені їх знову переробляти відповідно до вимог Типового договору. І якщо мова йде про один-два договори оренди в сфері будівництва, то доопрацювати їх не було великою складністю. Але якщо мова йде про 150-200 договорах на сільгоспземлі, то процес значно ускладнюється через великий обсяг документів.

Крім того, якщо спрощені договори оренди землі все-таки заключались, були випадки, коли у однієї зі сторін виникала причина його передчасно розірвати. І якщо справа доходила до суперечки, в обґрунтування своїх претензій одна зі сторін часто використовувала аргумент про невідповідність укладеної угоди з Типовим договором. Тобто, існуюча колізія стала формальною зачіпкою для початку судового спору.

В цілому, завдяки змінам до Типового договору, стане менше проблем з реєстрацією права оренди землі, менше підстав для судових спорів, а підготовка договорів оренди землі істотно спроститься. Це зменшить кількість відмов у державній реєстрації права оренди земельних ділянок – зараз їх близько 20 тис. На рік. Також не потрібно буде додавати до договору невід’ємні доповнення в кількості 4-5 видів, не потрібно в тексті договору дублювати положення закону і немає зобов’язання готувати третій примірник договору.