«Інвестору важливо знати вартість та термін приєднання до електромереж. Проте, вирішення цих питань досі займає дуже багато часу», – керівник сектору “Енергетика” BRDO Олексій Оржель. Про це та низку інших актуальних питань говорили на прес-брифінгу “Приєднання до електромереж: пропозиції до законопроекту 4493 “Про ринок електричної енергії України”.
Проблема приєднання до електромереж – це одна з ключових перепон, які відлякують якісних інвесторів від України. Скрутна ситуація частково відображається рейтингом Doing Business, де за приєднанням до електромереж Україна посідає 137 місце серед 189 країн. Рішення цієї проблеми вже знайдене і воно навіть загалом сприймається як ліцензіатами, так і НКРЕКП. Однак, щоб реформа стала врешті-решт успішною, потрібно слідкувати, щоб низка критичних точок цієї реформи виконувались.
“На сьогодні ви повинні витратити купу часу, сил та нервів для того, щоб хоча б дізнатись, на яких умовах вас можуть приєднати. Навіть гроші не можуть прискорити цей процес. А обов’язковою умовою сьогоднішніх процедур приєднання є безпосереднє залучення інвестора до обговорення складних технічний деталей, у яких він за визначенням не орієнтується. Ми пропонуємо увесь процес «замкнути» всередині ліцензіатів. Повинна бути послуга “під ключ”. За бажанням інвестор може залучатись до технічного процесу, але за замовчуванням споживач повинен просто зайти на сайт ліцензіату, вказати точку на мапі, де він хоче приєднатись, та у визначений термін отримати своє приєднання”, – говорить Dmytro Boyarchuk, координатор напрямку Програма USAID “Лідерство в економічному врядуванні”.
“Ми знаємо десятки випадків, коли іноземні інвестори відмовлялись будувати виробничі потужності в Україні саме через проблему приєднання до електромереж. Проблема абсолютно штучна і рішення для неї вже давно було розроблено незалежними експертами. Однак поточний стан справ, який передбачає індивідуальну домовленість між замовником та монополістом, приносить непогані “чайові”, а тому впроваджувати зміни ніхто не поспішає”, – каже Andriy Gerus, колишній член НКРЕКП, а нині член Правління Бізнес-ради Ціна держави.
Незалежні експерти для рішення проблеми приєднання до електромереж пропонують запровадити так звану двоставкову методику приєднання. Суть її полягає в тому, що вартість приєднання розраховується на основі двох ставок – ставка за 1кВт приєднуваної потужності (на відповідному класі напруги та з урахуванням завантаженості мереж), та ставки за 1 км ліній електропередач. Такій підхід дає можливість миттєво дати відповідь на питання, скільки буде коштувати приєднання у заданій точці, та зорієнтує, в який термін це приєднання може бути виконане.
“Для того, щоб планувати свою діяльність, інвестору важливо отримати відповідь на два питання: скільки буде коштувати приєднання та скільки часу займе його виконання. На жаль, в Україні вирішення цих питань займає дуже багато часу. Зрозуміло, що за таких умов ніяке бізнес-планування не можливе, а інвестор відкриває виробництво у тих юрисдикціях, де таких проблем не існує. Важливо відмити, що небезпечним моментом взаємовідносин з точки зору корупційних ризиків було отримання замовником технічних умов на приєднання – у новій концепції технічні умови отримувати буде не потрібно», – говорить Олексій Оржель, керівник сектору «Енергетика» Офісу ефективного регулювання (BRDO).
Пропозиція незалежних експертів по двоставковій методиці приєднання до електромереж береться до уваги ліцензіатами та НКРЕКП і навіть на сьогодні на офіційному рівні ця методика вже розглядається як така, яку можна взяти за основу. Однак залишаються суперечності з приводу ставки за 1кВт приєднуваної потужності. Громадськість наполягає на тому, що ставка за 1кВт приєднуваної потужності повинна розраховуватись на основі реальних затрат та з урахуванням класу напруги, завантаження трансформаторів і участі у максимумі. НКРЕКП та ліцензіати пропонують оцінювати ставку на основі вартості активів та усереднену для усієї країни чи області. За попередніми розрахунками ставка 1кВт приєднуваної потужності на основі вартості активів буде вища за собівартість виконання приєднання. Оцінка на основі реальних затрат буде ближча до реальності і при цьому отриманих грошей теж буде вистачати для якісного та вчасного виконання приєднань.
“За нашими оцінками, методика розрахунку ставки 1кВт приєднуваної потужності, яка пропонується ліцензіатами та підтримується НКРЕКП, може давати дещо завищену ставку. Краще розраховувати на основі реальної собівартості виконання робіт з індексацією на інфляцію. У цьому випадку коштів на виконання буде вистачати, а ліцензіати навіть зможуть офіційно заробляти”, – говорить Олег Палайда, директор проектної організації «Мережі та системи».
Важливо також, що пропонована двоставкова методика відкриває можливість для отримання послуги приєднання онлайн. Розрахунок вартості приєднання на основі двох наперед відомих ставок для заданої районної електромережі дає можливість автоматично, за допомогою онлайн калькулятора оцінити скільки буде коштувати приєднання, якщо воно буде виконано у даній точці.