Голова BRDO Олексій ГОНЧАРУК виступив на міжнародній конференції “Покращення методології, практики та якості законодавчого процесу та законотворчості”. Виступ був присвячений якості законів – одному з ключових питань з точки зору ефективності українського Уряду.
“Дуже часто ідея, закладена в нормативному акті, віддається на відкуп юристів, які є найбільш компетентними людьми у своїх структурах. Ця логіка призвела до того, що основним змістом урядових процедур погодження стала оцінка відповідності, тобто “юристи оцінюють “юристів. А зовсім не оцінка політичних змістів: проблем, їх причин, наслідків і впливів. Юристи втручаються в зміст policy під приводом дотримання “законності”.
Юридична оцінка має бути стандартизована і зводитись до однозначних відповідей на конкретні питання – чек-листи. А документи, що не містять норм права, тобто документи політики, планування, не повинні оцінюватись юристами на предмет відповідності законодавству. Оцінка змісту рішення має здійснюватись НЕ через його юридичну “правильність” чи “неправильність”, а через маркер політики – прогнозовані наслідки. Це робота передусім соціологів, економістів, аналітиків, а не юристів.
Створення урядового центру нормопроектування – правильна ідея, але залишається питання гарантій відображення правильності суті в підготовленому таким центром проекті. Якщо це питання коректно розв’язати, то створення центру буде справою техніки”, – зауважив голова BRDO.