Новини
02.04.2025

Чи зможуть постачальники інтернету відновити право на використання спрощеної системи оподаткування?

31 березня за ініціативи народного депутата України Олександра Федієнка відбулася зустріч представників сфери електронних комунікацій, профільних асоціацій, аналітичних центрів, Міністерства фінансів України і Ради бізнес-омбудсмена з посадовцями Державної податкової служби України щодо питання застосування спрощеної моделі оподаткування для інтернет-постачальників. До круглого столу долучився Виконавчий директор Офісу ефективного регулювання BRDO Олексій Дорогань, який наголосив на необхідності перегляду рішення ДПС про скасування єдиного податку для постачальників інтернет-доступу – суб’єктів малого бізнесу.

Що сталося на ринку послуг фіксованого доступу до інтернету?

Український ринок фіксованого інтернету – це  тисячі постачальників послуг, більшість із яких донедавна працювали за спрощеною системою оподаткування. Однак у 2024 році ДПС заборонила її використання для малих постачальників інтернет-доступу, що вплинуло на структуру ринку. 

Як відреагували постачальники інтернету на рішення ДПС?

Наприкінці листопада 2024 року постачальники інтернет-доступу почали оскаржувати рішення ДПС у судах. І станом на кінець березня 2025 року відкрито щонайменше 189 судових проваджень щодо виключення постачальників з реєстру платників єдиного податку. Найбільше таких справ зафіксовано у прифронтових Харківській і Запорізькій областях, а також в Одеській, Івано-Франківській, Київській та Львівській областях. До того ж, уже є два прецеденти: справи ТОВ «Лідер-Нет» і ТОВ «Теленавігатор» дійшли до Верховного Суду України.

Що обговорили учасники ринку на зустрічі з ДПС?

Учасники ринку електронних комунікацій поділилися наслідками впливу змін з оподаткування на їх діяльність. Зокрема, постачальники інтернету згадали про ріст адміністративного навантаження на ведення податково обліку і звітності, що є відчутним для постачальників у прифронтових та деокупованих регіонах.

У межах зустрічі домовились про додаткову консультацію між ДПС і НКЕК, яка відбудеться найближчим часом.

До чого тут BRDO?

Команда BRDO має досвід оптимізації регуляторних відносин, впровадження євроінтеграційних реформ і заходів з полегшення ведення бізнесу в сфері електронних комунікацій. BRDO долучався до розробки нового ЗУ «Про електронні комунікації» та проєкту національної Стратегії розвитку сфери електронних комунікацій.

Протягом останніх років ми провели кілька досліджень цієї сфери, за результатами яких оприлюднені аналітичні звіти «Регулювання ринку фіксованого широкосмугового доступу до мережі Інтернет», «Як використовувати радіочастотний ресурс для забезпечення якісного звʼязку в Україні», «Ринок голосових телекомунікаційних послуг». 

Спираючись на нашу експертизу, ми наголошуємо на необхідності збереження спрощеної системи оподаткування для українських постачальників інтернету, у тому числі юридичних осіб. На початку жовтня 2024 року BRDO разом із низкою організацій виступили зі зверненням проти дій ДПС.

Наприкінці 2024 року Офіс ефективного регулювання презентував аналітичний дашборд «Ринок послуг фіксованого доступу до Інтернету» – публічний інтерактивний інструмент, що агрегує інформацію про основні характеристики ринку послуг фіксованого зв’язку за останні роки. Для підготовки дашборду були використані відкриті дані регулятора НКЕК, а також інформація з Реєстру платників єдиного податку. Дашборд доступний за посиланням