Новини
28.10.2024

Critical Raw Materials і Україна: BRDO продовжує аналітичну роботу у секторі надрокористування

Критичними матеріалами (або ж Critical Raw Materials, CRM) називають корисні копалини, які є стратегічно важливими для функціонування економіки ЄС, зокрема для секторів енергетики, включно з відновлюваною, авіакосмічної й оборонної промисловості, телекомунікацій, медицини й фармакології.  

Покладів цих матеріалів на території ЄС недостатньо для забезпечення внутрішніх потреб. Зрештою, ЄС змушений здебільшого їх імпортувати, а це містить певні ризики, як-от ненадійність постачальників, від чого залежить економічна безпека всього європейського регіону.  

Щоб зменшити ризики, повʼязані з імпортом критичної сировини, і забезпечити сталість і неперервність функціонування економіки ЄС, Європейська Комісія затвердила проєкт Регламента щодо забезпечення сталого постачання критичної сировини до Європейського Союзу (Critical Raw Materials Act).  Цей документ визначає низку заходів для диверсифікації джерел постачання, розвитку внутрішніх ресурсів та створення умов для стратегічного партнерства з країнами, що мають значні запаси критичної сировини.  

До чого тут Україна? 

Україна володіє значними запасами мінеральних ресурсів. Зокрема, з переліку 34 критичних для ЄС мінералів поклади 28 з них є на території України. Це підкреслює стратегічну важливість нашої країни як партнера для ЄС в контексті зменшення його залежності від РФ та Китаю. 

Наявність покладів корисних копалин створює можливості для зміцнення співпраці України з ЄС: ми можемо стати надійним стратегічним партнером у сфері критичних матеріалів і продуктів їхньої переробки, а також готових виробів, необхідних для стратегічних секторів економіки Євросоюзу. Це не лише сприятиме впровадженню новітніх технологій як в Україні, так і в ЄС, але й стимулюватиме економічне зростання і сталий розвиток обох сторін.  

Який доробок BRDO? 

Протягом 2021-2023 років команда BRDO активно працювала над удосконаленням українського законодавства в галузі критичних матеріалів і наближення його до вимог і стандартів ЄС. У рамках цієї роботи ми реалізували низку ініціатив, спрямованих на підвищення інвестиційної привабливості та забезпечення сталого розвитку сектору надрокористування, зокрема:  

  • Проаналізували й визначили зобов’язання України як країни-кандидата до ЄС у сфері надрокористування та постачання критичної сировини. 
  • Дослідили інвестиційні бар’єри та ризики для європейських інвесторів у сировинному секторі України. 
  • Розробили критерії для критичних матеріалів на основі практики ЄС. 
  • Підготували проєкти типових угод розподілу продукції (УРП) на розвідку та видобуток твердих корисних копалин і вуглеводнів, які залучать швидкий прихід кваліфікованих міжнародних операторів в Україну для забезпечення енергопостачання. 
  • Підготували Звіт про загальноприйняті у світі практики доступу до геологічної інформації про запаси та ресурси мінеральної сировини 
  • Брали участь у напрацюванні модуля Critical Raw Materials для плану Ukraine Facility 

Що далі? 

Команда BRDO продовжує роботу у таких напрямках: 

  • Імплементація положень Регламенту (ЄС) 2024/1252 для створення рамкових умов, що забезпечать безпечне та стало постачання критичної сировини в українське законодавство. 
  • Підготовка аналітичних матеріалів, які стануть основою для державної політики розвитку критичних мінералів в Україні. 
  • Визначення і підготовка case study, що продемонструє потенціал для розвитку промислового сектору економіки. 
  • Розробка пропозицій щодо впровадження концепції циркулярної економіки в сфері критичних матеріалів. 
  • Реалізація сучасних рішень для спрощення процесу початку видобування стратегічної сировини. 
  • Підготовка пропозицій, які сприятимуть ефективній локалізації виробництва в Україні оборонно-промисловим комплексом країн-партнерів через механізми доступу до українських критичних матеріалів. 

Слідкуйте за новинами напряму на наших сторінках! 

Аналітична робота проводиться за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер з реалізації – Офіс ефективного регулювання BRDO.