Новини
29.07.2021

Дебюрократизація управління освітою: результати проекту

Система управління загальною середньою освітою в Україні потребує суттєвої модернізації. Ось лише кілька цифр, які показово характеризують надмірну забюрократизованість процесів і процедур у цій галузі:

 

  • 48 видів паперових документів зобов’язані вести та зберігати школи;
  • 70 000 пачок паперу щомісяця витрачають українські школи на ведення цієї документації;
  • 62 400 000 грн щороку коштує державі такий обсяг паперу. 

Нещодавно було презентовано результати проекту «Дебюрократизація управління освітою», реалізованого Міністерство освіти і науки УкраїниDecentralization for Improved Democratic Education та ГО DOCCU за участю експертів Офіс ефективного регулювання BRDO. Головною задачею проекту було спростити процедури звітування та діловодства, а також налагодити процеси обміну даними в освітній галузі. 

В ході проекту було проведено фокус-групи, учасниками яких стали освітяни, а також проаналізовано документи, які фігурують в діяльності шкіл. Це дозволило виявити основні проблеми та численні бюрократичні перепони, що стоять на заваді ефективного функціонування вітчизняної освітньої галузі.

Ось лише деякі з них:

  • Звітність переважно дублюється у цифровому та паперовому варіантах для різних реципієнтів. Обмін інформацією між ними не налагоджений та потребує врегулювання. 
  • Звітна інформація вноситься у ручному режимі. Це унеможливлює впровадження сучасних освітніх сервісів та не дозволяє інтегрувати повною мірою необхідні інформаційні освітні ресурси та забезпечити обмін даними з ключовими державними реєстрами.

Які пропонуються рішення?

За результатами наші експерти розробили проекти змін до 11 чинних НПА та створили два нових НПА, які забезпечать цифровізацію шкільного діловодства. 

Також було змодельовано нові процеси електронного обліку, вступу, відрахування, переведення учнів та дітей засобами модернізованої інформаційно- телекомунікаційної системи “Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту” (АІКОМ). Нове технічне рішення дозволить впровадити нові цифрові підходи, що сприятимуть дебюрократизації та дерегуляції управління освітою.

Більше деталей стосовно результатів дослідження та запропонованих проектом «Дебюрократизація управління освітою» шукайте за посиланням

Послухати виступи учасників проекту, щоб дізнатися більше про діджиталізоване майбутнє української освітньої галузі можна тут