Миколаїв – місто, розташоване на півдні України, за 65 км від Чорного моря. До повномасштабного вторгнення Росіїйської Федерації тут проживало орієнтовно 470 тисяч мешканців. Але з приходом війни ситуація кардинально змінилася: частина області перебувала під окупацією, а лінія фронту проходила у межах міста. Місто регулярно зазнавало обстрілів, що призвело до руйнування інфраструктури, зокрема критично важливих комунікацій.
На початку повномасштабного вторгнення, коли зв’язок став життєво необхідним для виживання та комунікації, компанія ТОВ «НЕОН», яка надавала інтернет-послуги за технологією GPoN, зіткнулася з новим викликом – як забезпечити безперебійний доступ до інтернету для 2700 домогосподарств, що були клієнтами компанії на той момент.
Команда ТОВ «НЕОН», що складалася лише із шести співробітників, працювала безперервно, оперативно реагуючи на пошкодження мережі. Компанія була змушена замінити 32 км кабелю повітряних ліній через руйнування, спричинені обстрілами. Здебільшого роботи здійснювалися в приватному секторі, де стабільне постачання інтернету було критично важливим, адже комунікації охоплювали третину території міста. Прямі влучання в магістральні підземні комунікації теж завдали значних збитків, що вимагало негайних заходів щодо відновлення.
Коли лінія фронту відійшла від міста, частина мешканців не повернулася, проте Миколаїв став прихистком для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з інших регіонів. Це вплинуло на динаміку абонентської бази – відтік сягнув майже 50%, проте кількість нових абонентів – переміщених з інших регіонів зросла на 20%. Попри ці виклики, компанія продовжувала свою роботу, оперативно реагуючи на зміни та потреби мешканців.
Завдяки участі та перемозі в грантовому конкурсі в межах програми ReACT4UA, що фінансується урядом Німеччини та реалізується німецькою федеральною компанією GIZ, ТОВ «НЕОН» вдалося вжити заходів для ремонту й захисту мережі від нових пошкоджень. Так, на грантові кошти були проведені роботи з перенесення мережевих кабелів протяжністю 9670 метрів під землю, що дозволило підвищити стійкість мережі до обстрілів. Такий підхід зменшив вразливість інфраструктури до пошкоджень і забезпечив безперебійну роботу інтернету навіть під час нових атак.
Завдяки тому, що грантові кошти були спрямовані на проєкт із прокладання кабеля під землею, власні кошти ТОВ «НЕОН» змогло використати на закупівлю системи безперебійного живлення нового покоління на літій-залізо-фосфатних акумуяторах. Ця система використовується для живлення головної стації, яка у разі вимкнення електроенергії і без додаткового генератора може автономно працювати більше 10 годин. Це дало можливість підтримувати роботу мережі навіть під час блекаутів.
«10 000 євро, які ТОВ «НЕОН» отримав у рамках грантової підтримки, є великою сумою для такого невеликого підприємства, як наше. Для розвитку та підтримки інфраструктури нашого бізнесу потрібно постійно вкладати кошти. Тому грантова допомога виявилася критично важливою – без неї компанія просто не змогла б вижити в умовах війни та нестабільності», – зазначає директор компанії Павло Конев.
Сьогодні ТОВ «НЕОН» і далі обслуговує 2400 своїх абонентів, адаптуючись до нових умов і забезпечуючи надійний інтернет-звʼязок як для постійних мешканців, так і для нових жителів міста.
Довідкова інформація
Безповоротна фінансова допомога (гранти) українським операторам телекомунікаційних послуг на деокупованих територіях надається в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Гранти стали можливими за рахунок додаткового фінансування уряду Німеччини. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.
Стратегічний виконавець програми – німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Партнер з виконання – ГО «Офіс ефективного регулювання» (BRDO). Інформаційна підтримка – Міністерство цифрової трансформації України.
Зміст публікації є виключною відповідальністю BRDO і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та уряду Німеччини.
#eu4business, #MovingForwardTogether, #gizSME