Новини
01.05.2025

Простежуваність риби: ухвалено євроінтеграційний закон

Парламент ухвалив у другому читанні Закон №9545 «Про забезпечення простежуваності водних біоресурсів та/або продукції, виробленої з водних біоресурсів». Він відкриває шлях до прозорого, відповідального та сталого рибальства в Україні, а також наближає національне законодавство до стандартів ЄС у сфері контролю за виловом, обігом та експортом водних біоресурсів.

BRDO долучився до розробки документа спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України та Державним агентсвом меліорації та рибного господарства України.

Що передбачає новий закон?

  • Відстеження повного ланцюга руху продукції — від вилову до експорту або продажу кінцевому споживачеві.
  • Надання споживачу повної інформації про походження риби.
  • Створення цифрової системи простежуваності водних біоресурсів.
  • Підвищення прозорості та законності обігу водних біоресурсів і продукції з них.
  • Зміцнення конкурентних позицій українських експортерів на ринках ЄС і світу.
  • Посилення державного контролю та моніторингу у сфері рибного господарства.
  • Зменшення рівня незаконного, непідзвітного та нерегульованого (ННН) рибальства.

Чому це важливо?

Закон гармонізує українське законодавство із трьома ключовими регламентами ЄС: 

  • Регламент (ЄС) № 1224/2009 — щодо контролю та забезпечення простежуваності рибальства;
  • Регламент (ЄС) № 1005/2008 — щодо боротьби з ННН-рибальством;
  • Регламент (ЄС) № 1380/2013 — який визначає принципи Спільної рибогосподарської політики ЄС (Common Fisheries Policy, CFP).

Ухвалення цього закону — ще один крок до інтеграції України у внутрішній ринок ЄС та впровадження ефективного управління водними ресурсами за європейськими стандартами. Дякуємо народним депутатам за підтримку законодавчих змін, що відкривають нові можливості для прозорої та конкурентної рибної галузі в Україні! 

Аналіз відповідності законопроєкту Регламентам ЄС, а також підготовка України до переговорів з ЄС за Розділом 13 «Рибальство та водний промисел» були здійснені за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Вступаємо в ЄС разом». 

Підготовка законопроєкту до другого читання в частині запровадження цифрових рішень та створення цифрової системи простежуваності водних біоресурсів і продукції з них на платформі еРиба стала можливою завдяки проєкту «Цифровізація для зростання, доброчесності та прозорості», що виконується Фондом Євразія та фінансується UK Dev. Партнер проєкту – Офіс ефективного регулювання BRDO.