Новини
23.10.2024

Розвиток сільських районів: як ТОВ «БРЕІН СТРІМ» прокладає шлях до цифрового майбутнього сільських громад Чернігівщини

Мрією Світлани Мирної, засновниці і керівниці ТОВ «БРЕІН СТРІМ», віддавна було провести інтернет у кожну хату її рідного невеликого села. Для її втілення вона створила свою компанію – невелике підприємство з 6 фахівців, зареєстроване у місті Борзна Ніжинського району Чернігівської області. Але послуги з підключення інтернету компанія надає в прилеглій сільській місцевості Борзнянської, Плисківської та Крутівської ОТГ – у тих віддалених куточках, куди інші оператори часто не приходять. 

Ідея Світлани Мирної була в тому, щоб не просто підключити сільських мешканців до інтернету, а за допомогою сучасних комунікацій відкрити їм небачені раніше можливості – як доступу до інформації, так і до сучасних цифрових послуг, які активно впроваджуються в Україні протягом останніх років. Так, ще до початку повномасштабного вторгнення РФ, компанія взяла участь у проєкті підключення закладів критичної соціальної  інфраструктури у прилеглих сільських районах до широкосмугового доступу до мережі Інтернет і почала це робити інноваційним, але й водночас недешевим способом – прокладаючи кабель під землею. 

У перші місяці повномасштабного вторгнення РФ мережі компанії зазнали руйнувань і пошкоджень. Вузли звʼязку і видимі кабелі знищувалися ворожою армією. Завдяки тому, що основні магістральні кабелі ТОВ «БРЕІН СТРІМ» були прокладені вже під землею міжсільських полів, абоненти компанії у Чернігівській області мали доступ до інтернету у найважчі місяці лютого і березня.

Тим не менше, інші кабельні мережі, що були прокладені повітряним способом, й далі нищилися, запасного кабелю й іншого обладанння для аварійного ремонту й підключень абонентів було обмаль, а персонал, що міг кваліфіковано і швидко відремонтувати пошкодження, був мобілізований. До всього додалися ще й енергетичні виклики – внаслідок цілеспрямованих обстрілів РФ українських енергетичних обʼєктів і віялових відключень електроенергії постала потреба в автономних джерелах живлення.

Справлятися з усіма викликами самотужки було нелегко. Саме тому участь та перемога у грантовому конкурсі в межах програми ReACT4UA, яка фінансується урядом Німеччини та реалізується німецькою федеральною компанією GIZ, стали рятівним колом для продовження роботи ТОВ «БРЕІН СТРІМ». 

Завдяки залученим грантовим коштам ТОВ «Бреін Стрім» придбало зварювальний апарат для оптичних волокон, який є найнеобхіднішим робочим інструментом, що використовується щоденно під час регламентованих та аварійних виїздів та під час підключення нових абонентів. Команда також використовує його для демонстрації професійних дій у профільних навчальних закладах та для проходження виробничо-теоретичної практики для студентів на базі підприємства. Нові з’єднувальні елементи, такі як кросові бокси та земляні муфти, що монтуються під землю для убезпечення від обстрілів, тепер використовують замість саморобних конструкцій. 

У межах реалізації грантового проєкту було прокладено волоконно-оптичний кабель  на станції Хороше Озеро. Це уможливило приєднання до мережі сіл Хороше Озеро, Омбиш та Печі. У Хорошому Озері вже підключили 42 абоненти-домогосподарства. Села Омбиш та Печі у процесі підключення – їхні заклади соціальної інфраструктури та пункти незламності уже забезпечені зв’язком. 

Також завдяки участі у програмі ReACT4UA команда пройшла навчання в інженерно-сервісному центрі «ДЕПС», де навчилася обирати технології та програмне забезпечення з максимальним доступом до підтримки розробника. Як зазначає керівниця ТОВ «БРЕІН СТРІМ» Світлана Мирна, тепер компанія може швидко отримувати оновлення, підтримку та рішення щодо будь-яких їхніх технічних питань. 

Грантовий проєкт компанії в межах програми ReACT4UA також містив розробку СМАРТ-цілей, стратегічних планів у розбудові інфраструктури регіону та підвищення його економічних показників – адже без якісної інфраструктури доступу до інтернет-комунікацій неможливі ні навчання молодого покоління, ні масштабування локального бізнесу, ні розвиток громади в цілому.

«Дрібні села вбиває відсутність сучасних технологій та засобів комунікації – існує загроза цілим населеним пунктам перетворитися на поле. Я вклала душу у свою ідею під час написання грантового проєкту, адже розбудова сильної економіки починається з навчання і підтримки місцевого населення, що стане фундаментом підготовки нового покоління, яке завдяки швидкісному і стабільному підключенню до інтернету буде мати доступ до сучасних навчальних практик. Саме тому такі програми, як ReACT4UA, важливі, адже вони не просто дозволяють прискорити прогрес, а й впливають на громади, надаючи їм доступ до інформації, ресурсів та можливостей», – зазначає Світлана Мирна.

Довідкова інформація 

Безповоротна фінансова допомога (гранти) українським операторам телекомунікаційних послуг на деокупованих територіях надається в межах проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Гранти стали можливими за рахунок додаткового фінансування уряду Німеччини. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.

Стратегічний виконавець програми – німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Партнер з виконання – ГО «Офіс ефективного регулювання» (BRDO). Інформаційна підтримка – Міністерство цифрової трансформації України

Зміст публікації є виключною відповідальністю BRDO і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та уряду Німеччини. 

#eu4business, #MovingForwardTogether, #gizSME