15 січня 2025 року в Києві відбувся захід «Science City Ecosystem. Connecting Business and Science», що мав на меті представити проєкт Science.City – одну з ініціатив в межах Стратегії цифрового розвитку інновацій України WINWIN 2030. Подія зібрала понад 100 учасників, зокрема представників державного сектору, наукової спільноти, інноваційно активного бізнесу та міжнародних організацій. Основну увагу було надано трансформаційному потенціалу наукових парків у сприянні економічному та технологічному розвитку України.
Мета ініціативи Science.City — об’єднати зусилля науки, бізнесу та держави для створення мережі сучасних наукових парків, які стануть платформою для розвитку інновацій, стартапів і залучення інвестицій.
«Інновації — основа економічного зростання та конкурентоспроможності країни. Але без якісної освіти їхній розвиток неможливий. Саме тому трансформація системи освіти — один із наших пріоритетів, а створення ефективних наукових парків є важливою частиною цього процесу. Зараз в Україні зареєстровано 37 наукових парків, з яких лише 5 провадять інноваційну діяльність. Саме тому ми працюємо над проєктом Science.City, який стане каталізатором розвитку наукових парків, створить умови для взаємодії науки, освіти та бізнесу, забезпечуючи прозорість і підтримку на кожному етапі розвитку», — зазначив Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації.
Наукові парки, створені на базі закладів вищої освіти та науково-дослідних установ, мають величезний потенціал як каталізатори інновацій та трансформації наукових ідей у реальні виробничі результати. Проте їхній потенціал значною мірою нереалізований через низку бар’єрів: фіскальний тиск, складний і тривалий процес закупівель, регуляторні обмеження та недостатнє залучення приватного капіталу.
«Науковий парк — це не просто інструмент для розвитку інновацій в закладах вищої освіти і наукових установах, а фундамент для майбутнього, у якому українська наука є конкурентоспроможною на світовій арені. Завдяки цій реформі ми не лише зменшимо відплив інтелектуального капіталу з науки в приватний сектор, але й створимо зручний легальний механізм для ефективної взаємодії між наукою та бізнесом. Запропоновані зміни будують шлях до цифровізації та прозорості в науковій сфері, перетворюючи наукові парки на драйвери економічного зростання України», — зазначив Оксен Лісовий, Міністр освіти і науки України.
Для усунення цих бар’єрів під час заходу були представлені проєкти нормативно-правових актів, розроблені Міністерством освіти і науки України спільно з BRDO за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Запропоновані зміни спрямовано на створення сприятливішого середовища для інновацій, що передбачають зменшення податкового навантаження, спрощення процедур реєстрації, запровадження пільг на імпорт обладнання, а також інтеграцію наукових парків у правовий режим Дія.City.
«Наукові парки є каталізаторами інновацій, сприяючи впровадженню новітніх технологій, продуктів і послуг, створених в університетах та науково-дослідних інститутах. Законодавчі зміни допоможуть суттєво активізувати їхню діяльність, забезпечуючи умови для ефективного трансферу технологій та комерціалізації результатів наукових досліджень. В умовах сучасних викликів, як-от глобалізація, цифрова трансформація та війна, розвиток наукових парків є стратегічним кроком для забезпечення стійкого розвитку та конкурентоспроможності України, створення національної економіки інноваційного типу», — наголосив Денис Курбатов, Заступник міністра освіти і науки України.
Особливу увагу під час заходу надали податковим стимулам, які допоможуть залучити приватний капітал у наукові розробки. Завдяки цим ініціативам вдасться зменшити витрати на дослідження та прискорити виведення нових технологій на ринок.
«Підтримка наукових парків сприяє розвитку високотехнологічних секторів економіки, створенню робочих місць у наукомістких галузях та залученню інвестицій. Усі ці цілі відображають концепцію, закладену у Дія.City. Саме тому ми вбачаємо розширення простору Дія.City на діяльність наукових парків важливим кроком для зміцнення економіки України в умовах глобальної конкуренції», — зазначив Заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков.
Міжнародні партнери акцентували на важливості проєкту для економічного відновлення України. Вони наголосили, що Science.City має потенціал для зміцнення позицій України як регіонального лідера в галузі інновацій, залучаючи інвестиції та створюючи робочі місця у високотехнологічних галузях.
«Розширюючи партнерства та спрощуючи процеси, Science.City залучатиме інвестиції приватного сектору, сприятиме створенню регіональних інноваційних центрів та підвищенню доходів науковців — усе це допоможе Україні досягти амбітних цілей стратегії WINWIN 2030», — зазначила Джулі А. Конен, директорка Місії USAID в Україні.
«Science.City може відігравати важливу роль в інтеграції України у світовий ринок високих технологій та у залученні міжнародних партнерів до спільних проєктів. В умовах триваючого повномасштабного російського вторгнення та війни проти України, економіка країни потребує інноваційних підходів для посилення розвитку та стійкості. Наукові парки мають значний потенціал у досягненні цієї мети, сприяючи інноваціям, створюючи синергію між різними галузями та підтримуючи відновлення і зростання», — зазначив директор з програм розвитку Посольства Великої Британії в Україні Стефан Коссофф.
Очікується, що ухвалення законопроєкту дозволить комплексно реформувати процес провадження інноваційної діяльності закладами вищої освіти та науковими установами через створення сприятливих умов для функціонування інституту наукових парків. Це дасть змогу збільшити кількість активних наукових парків із 5 до 15 за три роки, залучити 500 мільйонів гривень інвестицій і збільшити доходи закладів вищої освіти та наукових установ до 750 мільйонів гривень щороку. Реалізація цих ініціатив також забезпечить створення понад 1500 нових робочих місць у науково-технічній сфері.
«Наукові парки — це не просто території, а потужні інноваційні екосистеми, де наука, освіта та бізнес об’єднуються для створення майбутнього. Вони є рушійною силою економічного зростання, адже саме тут народжуються нові технології та бізнес-моделі. Саме в науковому парку Львівської політехніки ми успішно впровадили модель трансферу технологій не тільки з університету в бізнес, а з бізнесу до університету з метою трансформації освіти, яка готуватиме фахівців, здатних не лише генерувати ідеї, а й впроваджувати їх у життя та створення нових наукових груп та шкіл. Лише за умови тісної співпраці університетів, наукових установ та бізнесу ми зможемо побудувати інноваційну економіку, здатну конкурувати на світовому рівні», – поділився досвідом генеральний директор Наукового парку Львівської політехніки Назар Подольчак.
Захід організовано Міністерством освіти і науки України спільно з Міністерством цифрової трансформації України за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер проєкту — Офіс ефективного регулювання BRDO.