Бізнес повинен дотримуватися регуляторних вимог – правил і законів, встановлених державою для контролю діяльності в різних галузях. Однак багато з них застарілі або обтяжливі, що змушує компанії витрачати ресурси на їх виконання замість того, щоб інвестувати у свій розвиток.
Команда BRDO провела масштабне опитування, щоб, серед іншого, визначити, які проблеми та перепони існують для бізнесу, а також які регуляторні вимоги є найбільш обтяжливими для різних сфер бізнесу.
За методологією вимоги поділили на 2 групи: у першій були загальні вимоги для більшості підприємців (наприклад, статистична звітність, податковий облік та інше – див. більше на слайді з дослідження), у другій – ті вимоги, від яких залежить можливість працювати у певній сфері (наприклад, специфічні для сфери дозволи, ліцензії, погодження тощо). Проблеми цих категорії можна вирішити за допомогою дерегуляції, тобто скасувати застаріле/неактуальне, оцифрувати потрібне, але без паперової і часової тяганини, і для цього працює МРГ.
Які регуляції підприємці вважають найбільш обтяжливими для свого виду діяльності?
Із 866 запропонованих регуляторних вимог підприємці зазначили 181, від виконання яких напряму залежить можливість провадити бізнес у певній сфері.
У сфері аграрної політики представники сільського, лісового та рибного господарства вказали такі найобтяжливіші для їхнього бізнесу регуляторні вимоги:
- Відомча реєстрація сільськогосподарської техніки: 13,5%
- Карантинний сертифікат: 8,1%
- Сертифікат на насіння та/або садивний матеріал: 8,1%
- Ідентифікація об’єкта підвищеної небезпеки: 5,4%
- Свідоцтво про належність палива до альтернативного: 5,4%
У сфері інформації та телекомунікації:
- Витяг з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг: 20%
- Повідомлення про відповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасової споруди для провадження: 5,5%
- Рішення про зобов’язання із спільного розташування та використання інфраструктури електронних комунікацій: 5,5%
- Ліцензія на провадження господарської діяльності з оцінювання захищеності інформації, що не становить державної таємниці: 1,8%
У сферах будівництва та благоустрою:
- Дозвіл на виконання будівельних робіт: 37,6%
- Ліцензія на будівництва об’єктів, що за класом належать до об’єктів із середніми / значними наслідками: 31,2%
- Повідомлення про початок виконання будівельних робіт: 10,1%
- Сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта: 9,2%
- Декларація про готовність об’єктів до експлуатації: 8,3%
- Дозвіл на порушення об’єктів благоустрою: 2,8%
У сфері освіти, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності:
- Повідомлення про відповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності містобудівній документації: 12,5%
- Повідомлення про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів: 12,5% (вірно)
- Погодження режиму навчання та виховання, навчально-трудове навантаження дітей і підлітків: 12,5%
- Реєстрація індустріальних (промислових) парків: 12,5% (вірно)
- Свідоцтво представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного): 12,5%(вірно)
- Свідоцтво України на торговельну марку: 9,1%
У сфері охорони здоров’я :
- Акредитація закладу охорони здоров’я: 27,3%
- Довідка медична для отримання дозволу (ліцензії) на об’єкт дозвільної системи: 9,1%
- Дозвіл на використання ядерної установки, джерел іонізуючого випромінювання, ядерних матеріалів у медичних цілях: 9,1%
- Ліцензія на заготівлю та тестування донорської крові та компонентів крові незалежно від їх цільового призначення, переробка, зберігання, розподіл та реалізація донорської крові та компонентів крові, призначених для трансфузії: 9,1%
- Ліцензія на провадження господарської діяльності з медичної практики: 9,1%
Підприємці всіх сфер стикаються з окремими інструментами частіше за інші: приєднання до електричних мереж, декларація про відповідність, свідоцтво України на торговельну марку, дозвіл на виконання будівельних робіт, приєднання до мереж водопостачання тощо. Дослідження підтвердило необхідність реформування регулювання щодо цих питань теж.
Як BRDO допомагає подолати зарегульованість
Команда BRDO займається питаннями дерегуляції протягом майже 10 років. Із 2023 року працює Міжвідомча робоча група (МРГ) з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності. BRDO готує аналітику щодо доцільності збереження чи скасування регулювань, бере участь у засіданнях і допомагає реалізовувати рішення МРГ з дерегуляції.
З початку роботи МРГ вже провела 19 засідань. Під час них розглянули 1323 інструментів регулювання, з яких 456 рекомендовано скасувати. 141 інструмент вже було скасовано. З-поміж них: дублюючі погодження державних органів у сфері користування надрами та управління відходами, а також визнання висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи такими, що застаріли і не відповідають вимогам ЄС.
За експертними оцінками BRDO, прогнозований економічний ефект від імплементації рішень МРГ становить 21,3 млрд грн. Так, скасування і цифровізація регуляторних вимог у сфері сільського господарства дозволить зекономити більше 14 млрд грн, у сфері охорони здоров’я – майже 1,5 млрд грн, у сфері освіти – 356 млн грн, у сфері будівництва – майже 270 млн грн, а у сфері ІТ та телекому – 5 млн грн. Для того, щоб цього економічного ефекту можна було досягти, необхідно розробити відповідні НПА для імплементації рішень МРГ, які мають бути ухвалені відповідним органом (або ВРУ, або КМУ).
Довідково:
Дослідження провела команда BRDO спільно з Центром розвитку інновацій на замовлення Міністерства економіки в межах проєкту EU4Business: SME Policies and Institutions Support (SMEPIS), що реалізується Ecorys у консорціумі з GIZ, BRDO та Civitta за фінансової підтримки Європейського Союзу.
В опитуванні взяли участь 807 представників бізнесу з 24 областей України, що забезпечило широке географічне охоплення. Респонденти представляли різні форми господарювання: 30,5% – фізичні особи-підприємці (ФОПи) та 69,5% – юридичні особи. Дослідження охопило всі категорії бізнесу за розміром: від мікропідприємств без найманих працівників до великих компаній з понад 5000 співробітників. Також було забезпечено різноманітність за річним оборотом: від підприємств з оборотом до 1 млн грн до компаній з оборотом понад 500 млн грн. Опитування охопило 85,7% усіх сфер діяльності за КВЕД, що дозволило отримати всебічну картину регуляторного впливу на різні галузі економіки. Найбільше були представлені такі сфери: оптова та роздрібна торгівля, переробна промисловість, будівництво, професійна та наукова діяльність, інформаційні технології.