Новини
03.06.2022

За 100 днів війни вартість борщу в Україні зросла на 16,09%

Про це свідчить свіжий «індекс борщу» від експертів BRDO.

Під час підрахунку індексу ми використовуємо дані порталу про фінанси та інвестиції Мінфін щодо середньомісячних цін на продукти. На жаль, наразі ми не можемо підтвердити актуальність індексу для регіонів України, які знаходяться в зоні активних бойових дій. 

Як вплинула війна на ціни базових продуктів?

95 грн — стільки 3 червня 2022 року коштуватиме порція борщу на чотирьох осіб, приготована за традиційним рецептом. Порівняно з 24 лютого 2022 року — 81,84 грн – ціна зросла на 16,09%.

Всі інгредієнти борщу, окрім картоплі, подорожчали різною мірою: від незначних 7,7% до істотних 22,56%.

Найбільше зросла ціна капусти. Далі за шкалою подорожчання — свинина, морква та буряк.

Єдиний овоч, ціна якого зменшилась — картопля (-20,11%). Неістотно подорожчала сметана (+7,7%). 

Детальніше ознайомитися з динамікою цін на продукти вам допоможе інфографіка ⬇️

Про що нам говорять ці дані?

Ціни на харчові продукти значно коливаються в залежності від регіону та навіть торговельної мережі, адже на сьогоднішній день близько 30% вартості продукції складають саме логістичні витрати, які стрімко зросли через дефіцит палива, ускладнені маршрути доставок та нестачу транспортних засобів. 

На думку Юлії Корнєєвої, головної економістки BRDO, сезонного зниження цін на овочі чекати не варто. Зупинка імпорту овочів з-за кордону, пов’язана із блокадою українських портів, а також зупинка поставок овочевої продукції зі східних областей створює значні дефіцити на внутрішньому ринку України, що спричиняє значний інфляційний тиск. Зростання вартості добрив та їх дефіцит на ринку також не додають оптимізму. 

Що буде далі?

Вартість молочної продукції і надалі зростатиме через вплив низки факторів: 

  1. зменшення пропозиції якісної сировини і як наслідок зростання закупівельних цін на сировину;
  2. значні складнощі у логістичних поставках з-за кордону імпортної упаковки у поєднанні із зростанням її вартості через девальвацію гривні; 
  3. стрімке зростання витрат на виробництво та зберігання молочної продукції внаслідок здороження енергоресурсів;
  4. стрімке зростання логістичних витрат.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю BRDO і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.