Мета реформи
Забезпечити рівні права на створення саморегулівних організацій для всіх видів бізнесу і професій.
Механізм
Створення єдиної комплексної законодавчої та організаційної основи саморегулювання.
Інструмент
Законопроект №4221 «Про саморегулювання господарської та професійної діяльності», розроблений експертами Офісу ефективного регулювання BRDO.
Щоб Україна обрала найефективнішу модель функціонування інституту саморегулювання, ще 2017 року експерти BRDO підготували Зелену книгу «Саморегулювання в Україні», у якій системно дослідили проблематику. 2018 року уряд схвалив Концепцію реформування інституту саморегулювання в Україні, розроблену за участі BRDO. 2020 року Верховна Рада зареєструвала законопроект №4221 «Про саморегулювання господарської та професійної діяльності», розроблений нашими експертами.
Що пропонується?
Рівні права для всіх галузей бізнесу
Законопроект зрівняє у правах усі сфери бізнесу і професій, щоб дозволити їм створювати СРО і розвивати відповідні ринки через інструменти саморегулювання. Документ не зобов’язує, а дає відповідне право. Це необхідний крок у напрямку дерегуляції та поліпшення умов ведення бізнесу в Україні.
Ефективне регулювання
Поступова передача регуляторних функцій СРО зробить їх учасниками регуляторної політики держави. Бізнес краще знає, які норми та вимоги працюють на практиці, а тому може пропонувати актуальні зміни. Це також зменшить навантаження на уряд, який зможе швидше реагувати на запити бізнесу.
Єдині правила для всіх
Необхідно вирішити проблеми чинного саморегулювання — корупцію та зловживання повноваженнями в СРО, що часто виникають, зокрема, внаслідок прогалин у нормативному регулюванні діяльності СРО, неврегульованості питань конфлікту інтересів, суміщення посад в СРО тощо.
Інституційна спроможність та прозорість СРО
Діяльність СРО має бути публічною та прозорою. Кожна саморегулівна організація буде зобов'язана оприлюднювати свої рішення, внутрішні правила та процедури, інформацію про фінансові надходження та реєстр членів.
Зменшення адміністративного тиску на бізнес
Реформа закладає основи для делегування СРО функцій з регулювання відповідних ринків. Відбудеться професіоналізація регулювання, а держоргани позбавляться від невластивих їм повноважень. Для бізнесу знизяться корупційні ризики від взаємодії з чиновниками, а головне — відбудеться перехід до цивілізованих ринкових механізмів регулювання діяльності бізнесу.