Ви у празькому метро, без квитка. Аж ось контролер! Бігти ескалатором назад чи заплатити штраф?…Ви дістаєте телефон, відправляєте смс – і вуаля, проїзд сплачено, можете з чистою совістю показувати контролеру екран смартфона.
Або інша ситуація: ви приїхали до бабусі, пішли купити хліб, але невдача – картку в місцевому супермаркеті не приймають, а гаманець не брали. Повертатись так лінь. Дістаєте телефон, і ….сплачуєте вартість через мобільний.
Сьогодні ми стали на крок ближче до таких можливостей. Урядовий комітет схвалив проект постанови, яка створить цілий ринок нових послуг – мобільних платежів.
Ми сподіваємося, Уряд уже найближчим часом ухвалить нашу спільну з Міністерство економічного розвитку і торгівлі України ініціативу і мільйони українців зможуть використовувати мобільний рахунок для грошових переказів чи оплати товарів і послуг.
Обидві ситуації стануть можливими завдяки системі мобільних платежів. За підрахунками Офісу, 7,9 млн людей за два роки будуть користуватися мобільними фінансовими послугами. Загальний розмір ринку буде становити 17 млрд грн. Прогнозується, що на одного користувача сума складе $6,91. Місячний об’єм ринку досягне 54,6 млн доларів, а річний – 656,6 млн доларів.
Завдяки постанові мобільний рахунок можна буде використовувати для:
- грошових переказів
- оплати товарів і послуг
- надання абонентам інших мобільних фінансових послуг.
В багатьох країнах світу користувачі можуть розраховуватися за товари і послуги за допомогою мобільного рахунку без банківської картки. Apple дозволяє оплачувати свої послуги з мобільного рахунку в таких країнах: Австрія, Бельгія, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Норвегія, Росія, Саудівська Аравія, Сингапур, Швейцарія тощо. В деяких африканських країнах більш ніж 50% населення використовують мобільні платежі, технологія стала альтернативною банківській системі.
В Україні створенню ринку мобільних платежів заважали дві законодавчі норми:
- Телекомунікаційні послуги обкладалися пенсійним збором аж у 7,5%, відповідно до постанови КМУ № 1740. Сплачувати податок доводилося з усіх коштів, які заходили на мобільний рахунок, навіть якщо вони не були використані на телеком послуги.
- Обов’язкова реєстрація користувачів при поверненні коштів з мобільного рахунку. Технічно при сплаті/переказі коштів з мобільного рахунку відбувається повернення коштів користувачеві у вигляді електронних грошей, які вже використовуються для оплати/переказу. Але за Правилами надання і отриманні телекомунікаційних послуг (постанова КМУ № 295), повернення коштів анонімним користувачам здійснюється лише після їх особистого візиту в офіс оператора. В Україні понад 90% абонентів анонімні.
Тепер у Приват 24 з’явиться конкурент, а українці отримають ще одну альтернативу готівці.