Регуляторне поле ринку деревини застаріле та неефективне. З 44 актів 10 є неактуальними, а 6 – незаконними. Більшість норм ухвалені у 90-ті роки, зокрема і Лісовий Кодекс. Це не дозволяє ринку розвиватись та створює високі корупційні ризики. Такі висновки аналітичного дослідження, проведеного експертами BRDO, яке представлене у форматі Зеленої Книги.
Зелена Книга “Регулювання ринку деревини” зібрала всі проблеми галузі та аналіз причин їх виникнення. Ключові висновки аналітичного дослідження:
- стратегія розвитку лісових відносин досі не затверджена, неможливо визначити пріоритетні напрямки лісової політики та виокремити основні вимірювальні цілі для розвитку ринку деревини;
- правове поле містить безліч прогалин, які мають визначальний вплив на ринок. Зокрема, не визначено, коли ліс стає товаром; відсутні єдині підходи щодо визначень «необроблена деревина», «дрова паливні», «дерева лісові» та інших; не ведеться облік лісів та їх раціонального використання; нинішнє регулювання безсиле перед незаконними рубками, а збитки неможливо обрахувати; механізми реалізації деревини є непрозорими.
Ці проблеми поглиблюються недостатністю бюджетного фінансування, неефективною охороною лісу і його відновленням, та багатьма іншими вторинними проблемами.
Зелена Книга започатковує онлайн-консультації за даним напрямком проблематики. Після серії консультацій та круглих столів з усіма стейкхолдерами лісової галузі проблеми, зібрані в Зеленій Книзі, ляжуть в основу пропозицій щодо зміни регуляторних правил. Наша мета – знайти баланс між економічними, екологічними та соціальними функціями українських лісів.
Ознайомитись та прокоментувати Зелену Книгу «Обмеження доступу до ринків» можна за посиланням.
Ваша думка надзвичайно важлива для нас!