Через неефективне регулювання на ринку зерна бізнес щомісяця втрачає 1 млн дол. США

Україна входить у топ-8 найбільших виробників зерна, формуючи 3% від світового виробництва зернових. У 2016/2017 маркетинговому році було зібрано 66 млн тон зернових, що більше ніж у двічі перевищує внутрішнє споживання країни. Експорт склав 43,9 млн т, що є абсолютним рекордом для України, та вивів її на 2-ге місце серед світових експортерів зерна після США.

Однак неефективність регулювання, нерозвиненість транспортної інфраструктури, відсутність механізмів забезпечення належного зберігання зерна та державної підтримки гальмують розвиток галузі. Шляхи вирішення проблем ринку представники влади, бізнесу та експертних кіл обговорили 27 вересня під час круглого столу «Український ринок зерна: ефективне регулювання для світового лідерства» в рамках Публічного діалогу #PROДіалог.

Відкриваючи захід, Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова акцентувала: «Розвиток ринку зерна є надважливим для України. Це потужний фактор стабільності економіки та гарантія продовольчої безпеки не тільки нашої країни, а й багатьох інших. Тому ми маємо знайти розумний баланс між регуляцією та дерегуляцію та спільно знайти ті рішення, які дозволять підвищити ефективність галузі та забезпечити інтереси виробників».

Офіс ефективного регулювання BRDO провів ґрунтовний аналіз регулювання галузі та презентував його у Зеленій книзі. «Виробництво зернових формує 4.5% ВВП України, у загальному товарному експорті частка зернових становить 16,7%. Це кожний 6-й долар валютної виручки нашої країни. При цьому, з 56 регуляторних актів на ринку зерна 22 акти, або 40% всього нормативного поля, є незаконними або неактуальними. 80% статей Закону України «Про зерно та ринок зерна» потребують суттєвих змін. Через прогалини законодавства та неефективність інструментів регулювання галузі бізнес і країна втрачають мільйони дол. США щомісяця», – відзначив керівник сектору “Сільське господарство” BRDO Андрій Заблоцький, презентуючи результати дослідження.

22068968_1565722620138089_1593413451_o

З 32 тис. суб’єктів господарювання на ринку зерна більше 71% – це малі та середні товаровиробники. При цьому, вони продукують лише 17% валового виробництва зернових. Основні причини – низька врожайність, погане технічне оснащення та обмеженість доступу МСП до фінансових ресурсів і сучасних технологій. До слова, середня врожайність в Україні складає біля 40 ц/га, тоді як в Китаї та Бразилії – 52-56 ц/га, а в США показник є вдвічі вищим за український – 82 ц/га. Так, брак заходів економічного стимулювання МСП з боку держави суттєво стримує розвиток сектору.

На цьому також наголосив Аташе з економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Представництва ЄС в Україні Боріс Філіпов: «В рамках Угоди про Асоціацію України з ЄС ми допомагаємо українському Уряду створити кращий бізнес-клімат, зокрема через проект EU4Business\FORBIZ. Аби повноцінно реалізувати потенціал України на міжнародному ринку, вкрай важливо зробити більш сприятливими умови для роботи бізнесу, передусім МСП, скасувавши застарілі норми, що не відповідають інтересам виробників».

22070141_1565722630138088_1350250312_o

Розвитку ринку зерна заважає й низка інших істотних проблем. Зокрема, відсутність дієвих механізмів простеження якості зерна та забезпечення його належного зберігання, незахищеність інтересів поклажодавців, невідповідність законодавства вимогам ЄС щодо визначення якості та класифікації зерна і продуктів його переробки, а також фітосанітарних заходів. Прибутковість виробництва зернових для с/г виробників прямо залежить від ефективності інфраструктури та логістики. Обмеження на перевезення автошляхами та нерозвиненість річкової інфраструктури провокують ситуацію, коли попит на залізничні перевезення в 2-3 рази перевищує пропозицію. Через затримки з подачею вагонів та брак зерновозів 1 млн тон зерна несвоєчасно вивозиться з елеваторів, а збитки бізнесу оцінуються в 1 млн дол. США щомісяця.

Вирішити існуючі проблеми галузі, за висновками BRDO, допоможуть наступні заходи:

  1. Затвердження Регламенту зберігання зерна та продуктів його переробки у відповідності до Закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні”.
  2. Розробка Стандарту зерна та продуктів переробки у відповідності до стандартів ЄС.
  3. Внесення суттєвих змін до законодавства в частині складського зберігання зерна.
  4. Внесення змін до законодавства в сфері страхових послуг с/г продукції та встановлення єдиного підходу до визначення страхових ризиків.
  5. Приведення у відповідність норм закону України “Про зерно та ринок зерна в Україні” з нормами закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність”.
  6. Удосконалення норм в частині проведення зустрічних звірок при митному оформленні.

22092415_1565722626804755_2024208412_o

За оцінкою експертів BRDO, врегулювання цих проблемних питань дозволить на 10-12% скоротити адміністративні та логістичні витрати для бізнесу, передусім МСП, дозволить системі функціонувати з меншими ризиками, підвищити ефективність та збільшити прибутковість галузі.

Участь у заході також взяли Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів Володимир Лапа, Голова Національної комісії з питань цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаев, депутат Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин Леонід Козаченко, Заступник голови Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко, Віце-президент Української Зернової Асоціації Олена Замятіна, Ірина Душник, Комітет зернових та олійних культур ЄБА та представники бізнесу.