27 червня, напередодні Дня Конституції, приблизно об 11:00 без оголошення війни проти України була розпочата одна з наймасштабніший кібератак за всю історію. Вірус Petya.A вдарив по інформаційним ресурсам та мережам українських державних установ, банків, об’єктів енергетики та транспорту, а також приватному бізнесу. Особливістю цієї атаки стало блокування для малого та середнього бізнесу можливості вести і подавати бухгалтерську звітність.
Наслідки атаки та втрати для економіки України будуть оцінені фахівцями, проте пропонуємо розглянути цю надзвичайну подію під іншим кутом. Які наслідки матиме малий та середній бізнес, як йому не стати легкою жертвою для хакерів у майбутньому?
По-перше. Як навчив нас приклад Petya.A, об’єктами атак стають не лише банківські та фінансові установи і об’єкти критичної інфраструктури (атомні електростанції, аеропорти, водоканали), захищені спецслужбами, але й приватний бізнес, який ніхто не охороняє. Тому малому та середньому бізнесу потрібно захищати свої інформаційні ресурси самостійно, щоб запобігти зламам систем або хоча б мінімізувати збитки. Варто вкладати кошти в роботу ІТ фахівців для оцінки слабких місць в інформаційній системі та створення контурів захисту, а також закупити потужне антивірусне програмне забезпечення.
По-друге. Україна — піратська країна з точки зору захисту прав виробників програмного продукту. За різними оцінками, у нас використовується від 70% до 90% неліцензійного програмного продукту, зокрема операційної системи (ОС) Windows. Вірус Petya.A, який атакував Україну, якраз і використав слабкі місця попередніх версій ОС Windows. Розробник Windows американська компанія Microsoft приділяє значну увагу аналізу загроз та оновленню ОС. Так вона підвищує кіберзахищеність системи. Проте, якщо у вас встановлено неліцензійний Windows, таке оновлення вам недоступно. Щоб уникнути серйозних втрат від кібератак, необхідно перейти на ліцензійні версії програмного продукту. Microsoft сьогодні пропонує привабливі рішення та хмарні технології, розроблені спеціально для малого та середнього бізнесу з урахуванням купівельної спроможності підприємців в Україні.
По-третє. Україна має багато висококваліфікованих ІТ-фахівців. Ми посіли перше місце за масштабами розробки програмного продукту та надання ІТ-сервісів серед усіх країн Східної Європи. Україна виробляє продукти на замовлення іноземних компаній, займаючи долю ринку у 33%.
У цьому сегменті задіяно близько 100 тисяч українських фахівців, які у 2016 році зробили програмної продукції та надали ІТ-послуг за кордоном майже на 2,9 млрд доларів. На жаль, програмна продукція наших висококваліфікованих спеціалістів не користується попитом на українському ринку. Це призводить до скорочення внутрішнього ІТ-ринку. З 2010 до 2016 року кількість ІТ-компаній в країні скоротилась з 600 до 350. Протягом 2014-2016 років приблизно 10 тисяч ІТ-фахівців залишили Україну для пошуку кращої долі. Щоб змінити ситуацію, необхідно збільшувати попит на ІТ-продукцію на внутрішньому ринку. Існує багато альтернативних, якісних програм звітності, документообігу, підтримки ведення бізнесу, в тому числі для МСБ, українського виробництва. Нам потрібно активніше використовувати напрацювання власних ІТ-фахівців, тому що вони одні з найкращих, і тому що це стимулює розвиток нашої економіки та покращує життя в нашій країні.
І насамкінець ще одна порада. Такі інтернет-віруси, як Petya.A та WonnaCry, розповсюджуються в мережах і вражають комп’ютери, що використовують застарілі програми та антивіруси. Задля протидії кібернетичним загрозам у світі розробляються сучасні ефективні алгоритми та системи кіберзахисту з використанням новітніх технологій. Однією з таких технологій є блокчейн. Вона передбачає використання розподіленої бази даних, що зберігає інформацію про всі транзакції учасників системи у вигляді «ланцюжка блоків» (саме так з англ. перекладається Blockchain), доступ до реєстру є у всіх. Блокчейн може застосовуватися для фінансових операцій, ідентифікації користувачів та кібербезпеки. Хоча блокчейн є відкритим реєстром, передача даних суворо перевіряється і здійснюється з використанням новітніх криптографічних методів. Ця технологія вважається більш надійною в порівнянні з традиційними системами. При широкому її впровадженні ймовірність хакерського злому суттєво зменшується. Тому нашому малому та середньому бізнесу потрібно бути відкритим до нового та прагнути застосовувати інновації у своєму бізнесі.