В Україні крок за кроком набирає обертів інспекційна реформа. У 2017 р. Офісом ефективного регулювання за сприяння Державної регуляторної служби України та МЕРТ було запущено Інспекційний портал inspections.gov.ua як інструмент трансформації інспекційної системи до ризикоорієнтованого підходу. Задача інспекційних органів – прозора оцінка суб’єктів господарювання та запобігання ризикам, а не фіксація порушень і накладення штрафів, чим донедавна закінчувалося 99% перевірок.
До роботи порталу вже долучилися 29 інспекційних органів. Станом на вересень 2019 року, на порталі опубліковано дані про 250 тис. запланованих і більше 300 тис. результатів уже проведених перевірок за 2018–2019 роки. Завдяки відкриттю цієї інформації, відтепер підприємець знає, коли і чому до нього завітає інспектор.
Наступний крок у впровадженні інспекційної реформи – розробка Інтерактивної платформи для МСБ, що дозволить кожному підприємцю управляти власними ризиками і стане «єдиним вікном» для взаємодії бізнесу із органами держнагляду та контролю. Ресурс розробляється BRDO за підтримки Програми USAID «Конкурентноспроможна економіка України (КЕУ)».
«Успішне проходження перевірки бізнесом на 50% залежить від якісної підготовки до неї, а також від обізнаності зі своїми правами та правами інспектора. Інтерактивна платформа надаватиме 100% такої інформації у режимі 24/7, це суттєво звузить поле для зловживань», – зазначає Яна Горюнова, експертка BRDO.
«Перевірки – болюча тема для кожного підприємця. Як правило, МСП не мають штату кваліфікованих юристів для запобігання зловживань з боку інспекторів. Аби допомогти малим та середнім підприємцям не стати жертвами зловживань під час перевірок, ми долучаємось до створення інтерактивної он-лайн платформи, яка значно розширить доступ підприємців до необхідної інформації», – каже Любомир Чорній, керівник напряму з покращення бізнесу-клімату @Програми USAID Конкурентноспроможна економіка України.
Інтерактивна платформа складатиметься з відкритої частини, доступної будь-якому відвідувачу, а також запропонує ширший набір інструментів для зареєстрованих користувачів.
Так, публічний розділ включатиме:
- перелік нормативно-правових актів, що регулюють порядок діяльності контролюючих органів з можливістю їх сортування за певними параметрами;
- короткі та чіткі рекомендації для підприємця щодо можливих засобів правового захисту (у вигляді матеріалів та інфографік);
- алгоритм дій для захисту від зловживань з боку працівників органів нагляду і контролю;
- приклади типових документів для правового захисту (форми скарг, звернень та позовів щодо порушень);
- роз’яснювальні матеріали (статті та відео) щодо процесу проходження перевірок.
Реєстрація та авторизація на платформі відкриють користувачу ще більше можливостей:
- Особистий кабінет надасть можливість отримати досьє за своїм підприємством: актуальну інформацію про перевірки, їх результати, пов’язані сфери контролю, критерії ризиків, форми актів тощо.
- Інтерактивні інструменти (самооцінка ступеня ризику, самоперевірка дотримання вимог, самоконтроль усунення виявлених порушень після перевірки)
- Інструмент контролю за дотриманням вимог законодавства інспектором (до перевірки, прийшла перевірка, перевірка завершилася), в т.ч., у формі чат-бота.
- Генератор скарг.
Таким чином, Інтерактивна платформа посилить спроможність малого та середнього бізнесу завдяки прикладним інструментам для зниження ризиковості бізнес-діяльності та захисту прав підприємців. Спрощення доступу до інформації, прозорість та ясність державних вимог до МСБ дозволять знизити рівень корупції та посилити підзвітність інспекційних органів.
Реалізація проекту передбачає також розробку навчального посібника для МСБ за допомогою ГО «Легкий Бізнес»З метою кращої поінформованості бізнесу у регіонах про можливості, минулого тижня був проведений навчальний захід для підприємців Чернігова у партнерстві з Державною регуляторною службою, Програмою USAID «KEУ», BRDO та ГО «Легкий Бізнес», на цьому – подібний захід заплановано у Запоріжжі.
Нагадаємо, 15 листопада було затверджено план комплексних заходів держконтролю на 2020 рік. З ним можна ознайомитися на Інспекційному порталі за гіперпосиланням.
Довідково:
BRDO – провідний незалежний експертно-аналітичний центр з регуляторної політики в Україні.
Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (USAID КЕУ) підтримує стартапи й малі та середні підприємства (МСП) з метою підвищення їхньої конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також сприяє формуванню ефективної торгової політики, щоб забезпечити МСП можливістю скористатись перевагами від міжнародної торгівлі.