Концепція реформування середньої освіти в Україні передбачає впровадження сучасного освітнього середовища, але процес гальмують технічні та регуляторні бар’єри. Зокрема, відсутність належного доступу освітніх закладів до Інтернету.
В Україні 16 264 комунальні школи. З них більше 14 тисяч закладів, де навчаються біля 3 млн 311 тис. школярів, не мають якісного Інтернету. В 1 671 школі взагалі відсутній доступ до мережі. А в більшості тих, де він є, швидкість підключення становить менше 10 Мбіт/с, що не дозволяє нормально користуватися ним в освітніх цілях.
Минулого місяця Уряд своєю Постановою виділив 700 млн грн на інтернетизацію таких шкіл. BRDO наголошує, що для ефективної реалізації процесу підключення шкіл до Інтернету дуже важливо уникнути непрозорих схем та закупити послуги на основі децентралізованого підходу. Адже рівні конкурентні засади проведення тендерів в регіонах дозволять знизити корупційні ризики, що можуть виникнути при централізованій закупівлі.
BRDO розробив відповідні рекомендації щодо підключення учбових закладів до мережі, які презентував під час прес-конференції «Інтернет у кожну школу: Як використають 700 млн субвенції?» 17 травня 2019 р.:
- Забезпечити якісне підключення:
– для опорних закладів освіти й тих, де навчаються старші класи, із швидкістю підключення не менше 100 Мбіт/с;
– для решти закладів – не менше 30 Мбіт/с.
- Проводити всі закупівлі через систему Прозорро.
- 1 школа = 1 лот, за який можуть змагатися всі провайдери на рівних умовах, що дасть змогу обрати найкращу пропозицію для кожного учбового закладу.
- Підключення розділити на власне послуги з підключення та поставки необхідної техніки (роутери, комутатори тощо).
- Розробити інструмент, що дозволить вести моніторинг стану, якості підключення кожної школи та відповідних витрат на забезпечення інтернетом.
Рекомендації вже подані на розгляд Міністерства освіти і науки та найближчим часом мають бути затверджені.
Очікуваними результатами від належного впровадження процесу стануть доступ до якісного інтернету для 99% шкіл вже до кінця 2019 року, зростання покриття ШСД по Україні загалом та сприяння розвитку малих і середніх компаній-провайдерів у регіонах.
У заході взяли участь Голова BRDO Олексій Гончарук, Голова Правління ІнАУ Олександр Федієнко, керівник виробничого відділу ДУ «Відкриті публічні фінанси» Людмила Кучерук, заступник директора ДП «Прозорро» Андрій Кузьменко, керівник сектору «IT та Телеком» BRDO Олександр Кубраков.