Мінрегіонбуд, BRDO та IDLO ініціюють переформатування роботи Науково-технічної ради при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Система будівельних норм та стандартів в Україні “припала пилом” вже давно. Але невиконання цих вимог – також шлях в нікуди. Норми та стандарти – річ примусова. Окрім випадків, коли відхилення від норм погоджується Науково-технічною радою Мінрегіонбуду.
Досі Рада лишається майже “державою в державі”. У ХХІ столітті, в епоху відкритих даних та максимальної публічності цей орган залишається закритою структурою, прихованою за сімома печатками. Таке становище їй визначено Положенням.
Мінрегіонбуд, BRDO, IDLO ініціюють переформатування роботи Науково-технічної ради в площину відкритості та прозорості.
За ініціативою Міністерства із залученням експертів BRDO та IDLO вже підготовлено проект наказу зі змінами до Положення про Науково-технічну раду Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Зміни до положення передбачають:
- Суттєве розкриття інформації про діяльності НТР Міністерства;
- Зобов’язання про обов’язкове оприлюднення всіх рішень та протоколів засідань ради;
- Встановлення чіткого регламенту роботи тощо.
Ці зміни не лише “косметичні” уточнення щодо діяльності Ради, а й обов’язкове включення до її складу ради представників антикорупційних громадських об’єднань, експертних організацій, базових організацій Мінрегіону з науково-технічної діяльності у будівництві, саморегулівних організацій у сфері архітектурної діяльності, міжнародних консультативних організацій.
Найбільших змін зазнає процедура погодження відхилень від чинних будівельних норм. Вона завжди була закритою і через невизначеність мала корупційні ризики при погодженні. Нова процедура прописана чітко і мінімізує можливості корупційних дій “нечесних на руку ділків” або держслужбовців.
Нова редакція Положення про НТР містить чіткий перелік документів та даних, які повинен надати заявник. Чітко прописані терміни та порядок розгляду звернення. Окремо наголошено обов’язковість розміщення звернення у відкритому доступі на сайті Мінрегіонбуду, щоб з ним могла ознайомитися громадськість. Також нововведеннями передбачено, що неодноразові, повторні звернення про відхилення від норм є підставою для ініціювання розроблення відповідних змін у чинні ДБН та стандарти.
Ми сподіваємося, що нове Положення про Науково-технічну раду Мінрегіонбуду буде затверджено якомога швидше. Тоді з’явиться шанс скоріше скасувати обов’язкові майданчики для вибивання килимів біля двадцятиповерхових житлових комплексів та сміттєпроводи в п’ятизіркових готелях.