При імпорті обладнання і матеріальних носіїв імпортери сплачують не лише податки та збори на користь держави, але й відрахування на користь уповноважених організацій колективного управління (ОКУ). Наразі в Україні діє дві такі організації, яким надходять відрахування з 33 видів пристроїв, у тому числі телевізорів, мобільних телефонів, планшетів, флеш-карт, жорстких дисків та ін.
Таке відрахування є додатковим навантаженням для офіційних імпортерів побутової техніки, які не можуть конкурувати з так званим “сірим імпортом”, оскільки це відрахування додає вартості товарам, яка лягає на споживачів. А головне – в експертному середовищі останнім часом виникає багато сумнівів, як ці кошти розподіляються ОКУ, і куди потім ідуть.
Експерти сектору Інформаційно-комунікаційних технологій BRDO спільно з Мінекономрозвитку презентували на круглому столі “Ефективність та можливий перегляд регулювання відрахувань від вартості обладнання” проект постанови Кабміну, яким пропонується істотно скоротити перелік обладнання, з якого сплачуються відрахування.
За словами експертів Офісу, сьогодні відрахування перераховуються з метою подальших виплат винагород авторам, виконавцям, виробникам фонограм за відтворення в домашніх умовах. Це питання регулюється статтею 42 Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Постановою КМУ від 27.06.2003 № 992.
Разом з цим, є багато питань до реалізації положень про такі відрахування і виплати авторам. Зокрема:
- відсутність правдивої інформації про розмір сплачених відрахувань;
- недосконала звітність організацій колективного управління;
- відсутність унормованого порядку розподілу відрахувань на користь авторів та виконавців, та інформації про здійснення таких виплат;
- невизначеність того, чи підпадає конкретне обладнання під дію відрахувань.
Така ситуація призводить до судових спорів між ОКУ та імпортерами, а також не дозволяє прослідкувати ефективність відрахувань. Окрім того, незрозумілим є те, за яким принципом автори та виконавці отримують суми, що надходять з відрахувань.
Офіс ефективного регулювання пропонує тимчасово призупинити збір платежів для впорядкування та розробки ефективного і прозорого механізму відрахувань. Головна проблема, на думку експертів Офісу, не в самому зборі з авторських прав, оскільки у ⅔ європейських країн він також існує. Головна проблема – чи доходять ці кошти до праволасників, чи підживлюють вони українську музичну та кіногалузь, які, сьогодні так потребує підтримки.